Yaşam

Deprem Erken Uyarı Ağı Oluşturan Uygulama

Yeni bir deprem erken uyarı uygulaması depremden birkaç saniye öncesinde insanların güvenli bölgelere kaçmasına ve elektrik, doğalgaz gibi sistemlerin otomatik olarak kapatılmasına olanak tanıyor. Milyonlarca akıllı telefonuna ücretsiz yüklenebilen deprem erken uyarı sistemi, deprem tehlikesi ile her an burun buruna yaşayan 80’den fazla ülke için hayati önem taşıyor.

deprem

deprem

Ücretsiz My Shake Uygulaması

Berkeley Üniversitesi’ndeki bilim adamları tarafından yaratılan MyShake, depremler için bir ön uyarı sistemi olarak kullanılması planlanan yeni bir uygulamadır. MyShake uygulaması, depremlerin meydana geldiği anda kaydedilmesi için akıllı telefonlarda  dahili ivmeölçer kullanıyor.

Sadece minimum güç tüketirken arka planda sürekli çalışan MyShake, gece gündüz sarsıntıları saptıyor ve titreşimler bir deprem profiline uyuyorsa, uygulama bilgileri GPS koordinatlarıyla merkez sismoloji laboratuarına iletiyor. Şimdilik sadece 2-3 saniye içerisinde olabilecek depremi haber verebilen ve geliştirilmesi devam eden uygulama, yaklaşık olarak 5 şiddetinde bir depremi, 10km uzak mesafeden algılayabilecek kapasiteye sahip. Deprem şiddeti arttıkça mesafe de uzuyor.

deprem uygulaması

deprem uygulaması

Sonuçlar şimdiden umut verici; 2016’da İngilizce bir sürümle piyasaya çıkan MyShake’in Android sürümü, telefonlara indirildi ve binlerce kullanıcı tarafından yüklendi. Uygulamanın şebekesi, ilk kullanımdan itibaren ilk üç ayında ABD, Arjantin, Şili, Japonya, Yeni Zelanda ve Oklahoma kadar çok büyük depremleri kaydetti.

Geleneksel sismoloji için sahip olduğumuz istasyonlar, özellikle dünyanın bazı bölgelerinde yoğun değil, ancak düşük maliyetli sensörlü akıllı telefonları kullanmak gelecekte gerçekten iyi ve yoğun bir ağ sağlayacaktır.

Join The Discussion