Dekorasyon

Ev Dekorasyonu Nedir?

Dekorasyon, günümüzde kimi zaman ihtiyaç ve gereklilikten kimi zaman ise yaşam alanlarımızı güzelleştirme amacı ile gerçekleştirilir. Estetik algı insan psikolojisi için sağlıklı bir olgudur. İnsanlar bulundukları yeri her zaman yaşanılabilir hale getirmiştir. Fakat dekorasyon tüm bu yaşanılabilirliğin yanında konfor ve estetiği birleştirmektir. Dekorasyon, iç ve dış mekan olarak ikiye ayrılır. Ofis dekorasyonu, bahçe dekorasyonu, balkon ve teras dekorasyonu ve ev dekorasyonu gibi birçok örnek verilebilir. Tüm bunların içinde Kişiler en çok vakit geçirdikleri ev dekorasyonu üzerinde durur.

Ev Dekorasyonunun Önemi

Yaşam alanlarındaki dekorasyon, içinde yaşayan bireylerin kişiliklerini yansıtır. Bu doğrultuda enerjinizi yükseltecek olan dekorasyon, sizin için en doğrusu olacaktır. Dekorasyon sadece estetik bir olgu olmadığı için evinizdeki alanlardan daha çok verim sağlanmasına olanak verir. Kullanılabilirliğin yanı sıra konfor için de önemli bir etkendir. Kullandığınız renkler, farklı tasarımlar, seçtiğiniz mobilyalardan tutun da yer ve duvar döşemelerine kadar pek çok husus, evde yaşayanların enerji, konfor, ergonomik yapı, alandan tasarruf gibi konulara hizmet eder. Bu da kişilerin temiz, huzurlu, güzel ve düzenli bir evde yaşanmasına sebebiyet verir.

Ev Dekorasyonunda Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kullanılan malzemelerin uzun süreli kullanım için kaliteli olmasına önem gösterilmelidir. Evinizin öncelimi düzen olmalı, bu sebeple fazla eşya kullanımından kaçınılmalı. Özellikle küçük evler için mobilya alışverişinde büyük ve desenli mobilyalar kullanılmamalıdır. Yer ve duvar döşemeleriniz renklendirme için önemlidir. Çok büyük alanları kapladığı için açık renkli seçimler, daha ferah bir ortam sağlamanıza olanak sağlar. Açık renkler ile diğer eşyalarınızı eşlemeniz ve daha iyi bir uyum sağlamanıza da yardımcı olacaktır. Tüm bunların yanı sıra yer ve duvar döşemelerinde yalıtıma ve kaliteye de önem vermek gerekir. Aydınlatma bir ev için en dikkat edilmesi gereken unsurdur.

Pencerelerden gelen ışık yeterli olmayacaktır. Bu sebeple lamba seçimlerinde dikkat edin. Farklı tasarımlardaki aydınlatmalar evinize bambaşka bir hava katacaktır. Halılar ve perdeler de dekorasyonun yapı taşlarındandır. Perdeleri uzun kullanmanız, estetik olarak daha iyi bir algı yaratacaktır. Halılar ise koltukların başlangıcına denk gelecek şekilde seçilmeli. Halılarda desenlerden kaçının. Ferah bir ortam için bu iyi bir seçim olacaktır. Halı boyutları ise ne çok küçük ne de çok büyük olmalıdır. Halılarda olduğu gibi evin diğer noktalarında da birbirinden uyumsuz ve farklı desenler kullanmamak önemlidir.

Küçük Detaylar, Büyük Etkiler

Detaylar sizi yansıtır. Moda gelip geçicidir, fakat siz evinizde uzun süre yaşayacak ve aldığınız eşyaların sahibi olacaksınız. Bu eşyaları kendi zevkinize göre alarak detaylar ile daha güzel bir ortam oluşturabilirsiniz. Son olarak detaylar ile ilgili birkaç tüyo vermek gerekirse; aldığınız objeleri her zaman başka bir şey ile eşlemeye çalışmayın, tablolarınızı göz hizasında asmaya özen gösterin, zıt renkler kullanmaktan kaçınmayın ve göz zevkinize güvenin.

Join The Discussion