Gezi

Hive-Özbekistan’da Masal Gibi Bir Şehir

Özbekistan’da masal gibi bir şehir olan Hive 1991 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır. Kale içerisinde yer alan bu şehir içerisine girildiğinde adeta peri masallarında olduğunuzu hissettirir. Kültürel ve tarihi dokusuyla pek çok turistin akın ettiği Özbekistan’da masal gibi bir şehir olan Hive’nin tarihini ve önemli yerlerini inceleyelim.

Hive’nin Tarihi Geçmişi

Bulunduğu konum çöl olsa da Hive, Özbekistan için oldukça önemli bir şehirdir. İpek Yolu’nun ortasında yer alan bu şehir döneminin en önemli ticaret merkezlerinden biri olmuştur. Ceyhun Irmağı’nın batı bölümünde yer alır. Hive’nin adı ilk kez 10. yüzyılda o dönemin iki Arap gezgini tarafından hazırlanan seyahatnamede geçer. 10. yüzyılda ilk kez adı geçse de yapılan arkeolojik çalışmalar Hive şehrinin geçmişinin 6. yüzyıla kadar dayandığını belirtir. Hive kelimesinin anlamı kovan olarak geçmektedir. Şehrin etrafı da bu anlamını doğrularcasına kale duvarlarıyla örülüdür.

Hive’de Görülmesi Gereken Yerler

Tarihi dokusu ve geleneğin yüzyıllardır korunması sebebiyle Hive’de gezilecek yerler sizi başka bir zamana yolculuk ettirecek kadar masalsıdır. Saraylar, camiler, minareler ve kervansaraylar oldukça iyi korunmuştur ve hepsi şehrin birer parçası konumundadır. Özbekistan’da masal gibi bir şehir olan Hive’ye ziyaretinizde görmeniz gereken ilk yer Eski Şehir olarak adlandırılmış olan kısımdır. Bu kısımda şehrin tüm geleneksel dokusunu görebilir ve Hive’yi tam olarak anlayabilirsiniz. Kale kısmında yer alan meşhur yerler şu şekildedir:

İslam Hoca Minaresi

Hive şehrinin sembollerinden biri olan ve şehre ziyarete gelenlerin ilk olarak görmek istedikleri yerlerden biri İslam Hoca Minaresi ’dir. Bu minarenin mimarisinde dikkat çeken ilk özellik minarenin dışında bulunan mavi ve turkuaz çini işlemesi olmasıdır. Hive şehrinin simgesi olan minare yaklaşık olarak 44 metre uzunluğundadır. Yapım tarihi tam olarak bilinmese de oldukça eskidir ve günümüze kadar hiçbir hasar almadan gelebilmiştir.

Cuma Cami

Hive’nin en meşhur camisi olan Cuma Cami, 10. yüzyıldan kalmıştır. İslam Hoca Minaresinin hemen yan tarafında yer alan bu caminin ulaşımı da kolaydır. Yaklaşık olarak 200 adet işlemenin yer aldığı sütun gelen misafirlerin harika fotoğraflar çekmesine olanak tanır.

Muhammed Amin Khan Medresesi

Şehirde görülmesi gereken yerler birbirine oldukça yakın bir konumdadır. Bu medrese de diğer görmeniz gereken yerlerin yakınında yer alır. 10. yüzyılda yapıldığı düşünülen medrese mimarisiyle dikkatleri üzerine çeker. Medresenin en güzel yönüyse günümüzde otel olarak kullanılmasıdır. Hive ziyaretinizde bu tarihi medresede kalabilir ve farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Hive’ye Ulaşım Nasıldır?

Özbekistan ziyaretinizde görmeniz gereken Hive şehrine ulaşım biraz zor olsa da mutlaka değeceğini söyleyebiliriz. Özbekistan’a ulaştıktan sonra Buhara’dan taksilere binerek Urgench’te inebilir ve bir diğer aktarmayla Hive’ye ulaşabilirsiniz. Özbekistan’da masal gibi bir şehir olan Hive’ye diğer bir ulaşım yolu ise Taşkent’ten direkt olarak uçuştur.

Join The Discussion