Sektörel

Plastik Elektrik Panoları Ne İşe Yarar?

Elektrik panoları, geniş bir kullanım yelpazesine sahip çok yaygın kullanılan bir donanım parçasıdır. Elektrikli ekipman için bir kasa veya dolap görevi gören birçok şekil ve boyuta sahip modelleri mevcuttur. Bu ekipman, anahtarlar, düğmeler ve ekranlar gibi malzemeleri içerir.

Plastik elektrik panoları, ekipman parçalarını elemanlardan uzak tutar. Bununla birlikte, elektrik panoları kullanıcıları da korur. Dikkat edilmezlerse birine zarar verebilecek yüksek voltajlı elektrik elemanlarını barındırmak için kullanılabilirler.

“Plastik” terimi, genellikle elektrik panolarını oluşturan polikarbonatlar dahil olmak üzere birçok farklı malzemeyi kapsayan genel bir terimdir. Bu muhafazaların çoğu, polikarbonat olmayan cam elyafından üretilmektedir. Bu nedenle, birçok profesyonel ve uzman “polikarbonat ve cam elyafı muhafazalar” konusunda tartışmaktadır. Her malzemenin kendi güçlü ve zayıf yönleri vardır. Hangi malzemeyi kullanacağınız, neye ihtiyacınız olduğuna bağlı olacaktır.

plastik panolar

Fiberglas Elektrik Panoları

Fiberglas, onu elektrik muhafazaları için mükemmel kılan birçok özelliğe sahiptir. İlk olarak, nispeten ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Fiberglas, herhangi bir metalin fiyatının çok altında maliyete sahiptir. İkincisi, oldukça esnektir. Korozyon ve kimyasal direnç söz konusu olduğunda, fiberglasın yenilmesi zordur. Üçüncüsü, değiştirilmesi orta derecede kolaydır. Fiberglas, uygun güvenlik önlemlerini aldığınız sürece delinmesi, zımbalanması ve kesilmesi çok kolay olan güçlü ancak işlenebilir bir malzemedir. olasılığı anlamına gelir.

Tüm malzemeler gibi, fiberglasın da bazı dezavantajları vardır. UV ışınlarına uzun süre doğrudan maruz kalma, esasen malzemeyi büken ve sonunda yapısal mukavemetini kaybetmesine neden olan “fiberbloom”a yol açabilir. Kullanıcılar ayrıca herhangi bir şekilde fiberglası keserken son derece dikkatli olmalıdır. Fiberglas kesildiğinde cildi tahriş edebilecek, gözlerinize kaçabilecek ve solunması tehlikeli olabilecek ince bir tabaka oluşturur. Fiberglas elektrik muhafazasını değiştirirken gözlük, eldiven ve yüz maskesi gibi uygun güvenlik ekipmanı kullanıldığından emin olunmalıdır.

Polikarbonat Elektrik Panoları

Polikarbonat, fiberglas gibi artı yönlere sahiptir. Maliyeti ucuzdur. Aynı zamanda mükemmel bir elektrik yalıtkanıdır. Elektriksel yalıtım özelliği, polikarbonatın elektrik muhafazalarında bu kadar sık ​​kullanılmasının başlıca nedenidir.

Polikarbonat elektrik panolarını en çok öne çıkaran şey görünümleri ve kullanım kolaylığıdır. Fiberglas panolarının sahip olduğu geniş kimyasal dirençlere sahip değildirler, ancak diğer özellikleri ile bunu telafi ederler. Ayrıca delikleri keserek ve delerek değiştirmek son derece kolaydır.

Plastik pano ürünleriyle ilgili bilgi almak için https://www.botem.com.tr/plastik-panolar linke tıklayabilirsiniz.

Join The Discussion