Teknoloji

Sahte İşletmeleri Google Haritalar Üzerinde Bulabilir Miyim?

Google Haritalar özelliğini kullanan pek çok kişi aradıkları işletmeleri bulabiliyor. Ancak uygulama üzerinde yer alan işletmeler gerçek ya da sahte olabilir.

Google haritalar üzerinde sahte işletmeleri bulabilir miyim? Google haritalar bizlere kolaylık sunmaya devam ediyor. Yakınımızda yer alan işletmeleri gösteren bu özellik istediğiniz firmalara ulaşabilmemizi sağlıyor. Google Benim işletmem uygulaması üzerinden ekleme yapabilirsiniz. Günümüzde ekleme işlemini kötüye kullanan bir çok firma yer alıyor. Milyonlarca sahte firma haritalar üzerinde bulunuyor. İşletme aradığınız zaman bulunduğunuz lokasyona en yakın işletme hesapları listenelecektir.

Google Haritalar Uygulamasında Sahte İşletmeler Nasıl Anlaşılır?

Google sahte firmaların belirlenmesi ve haritadan silinmesi için bazı yenilikler gerçekleştirdi. Artık kullanıcılar yerinde olmayan işletmeleri Google’a bildirebilecek. Bildirim sonrasında Google işletmeyi kontrol ettikten sonra müdahale edecektir. Google şikayet edilen her işletmeyi ise silme işlemine almıyor. Yapılan açıklamaya gire Google milyonlarca sahte hesabın silindiğini açıkladı. Yine de Google üzerinde sahte işletmelerin bulunması kaçınılmaz bir durumdur. Google’da bu konu üzerinde hassas bir şekilde çalışıyor. Sizde sahte olduğunu düşündüğünüz işletmeler için bildiriminde bulunmak isterseniz gerekli adımları takip edebilirsiniz. Uygulama içerisinde sahte işletmeleri kolayca öğrenebilirsiniz. Sahte hesaplarda genel olarak şu sorunlar gözükür;

  • Olumsuz işletme yorumları bulunur.
  • Bilinmeyen telefon numarası vardır.
  • İşletme ile alakası olmayan adres bulunur.
  • Google Haritalarda belirtilen adreste yer almazlar.
  • Profil kısmında anahtar kelimeler kullanılır.
  • Sahte işletmenin profil kısmında ise iletişim ve çalışma saatleri bulunmayacaktır.

Sahte işletmeler dolandırıcılık yöntemlerinde tercih edilmektedir. Bu özelliği işletmeler rakiplerine karşı haksız rekabet oluşturmak içinde kullanabiliyor. Google yakın zamanda sahte işletmeler için yeni güvenlik önlemleri alacağını da bildirdi.

Google’da bir işletme hesabı oluşturmak ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır. İşletmeler, giriş adreslerini ve telefon numaralarını yazarak Google üzerinden profillerini doğrulayabiliyor. Milyonlarca işletme Google My Business’te yer alıyor ve müşterilerine hizmet veriyor. Kısa sürede kayıt gerçekleştirilmesi ne yazık ki sahte işletmelerinde bulunmasını sağlıyor. Google üzerinde bu tür sahte işletmeleri gördüğünüz zaman hemen bildirebilirsiniz. Birkaç püf noktayı takip ederek işletmenin sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Join The Discussion