Yaşam

Bulaşık Makinesine Kesinlikle Koymamanız Gereken 5 Şey

Otomatik bulaşık makineleri her ne kadar büyülü bir mutfak demirbaşı gibi görünüyorsa da hala mükemmel bir mutfak yardımcısı olmaktan uzaklar. Deneyim sahibi olanlar bilirler, bazı mutfak ve yemek odası eşyalarının zarar görmemesi için elle yıkamak daha iyidir.

ahşap

ahşap

  • Ahşap Kaşıklar, Kaseler ve Kesme Tahtaları

Bulaşık makinesinde kullanılan deterjanların sert olması ahşap mutfak eşyalarının ve tahtaların kurumasını önleyen doğal yağları sıyırabilir, bu yağlar soyulduğunda ahşap çatlamaya başlar. Ahşap eşyalar ılık suda hafif deterjanlı olarak hızlı bir şekilde yıkanmalıdır.  Dezenfekte edilmesi gerektiğini düşünüyorsanız, hafif bir çamaşır suyu ve ılık su kullanabilirsiniz.

  • Mutfak Bıçakları

Bıçaklar, raflarda ve sepetlerde koruyucu kaplamayı keserek pas oluşmasına neden olabilir. İkincisi, bu keskin kenarlar, özellikle çocuklar için tehlikeli olur. Sonunda, sert bulaşık makinesi deterjanı bıçakları köreltir, ahşap tutacakların gevşemesine ve parçalanmasına neden olabilir. Her türlü mutfak bıçağını elle yıkamak en iyisidir.

  • Narin Yemek Takımları

Herhangi bir cam veya Çin porselenleri için, bulaşık makinesini atlayın ve elle yıkayın. Bu, dekoratif desenlerin, sırların solmasına neden olabilir. Yüksek ısı ve sert deterjanlar, narin eşyalarda kullanılan yapıştırıcıların zayıflamasına ve herhangi bir küçük parçanın kaybedilmesine neden olur.

saklama kabı

saklama kabı

  • Plastik, Akrilik Saklama Kapları

Depolama için kullanılacak olan her saklama kabını bulaşık makinesine koyarsanız kapaklarında bir miktar gevşemeye hazır olun. Yüksek ısı, plastiklerin erimesine veya eğrilmesine neden olabilir.

  • Yapışmaz Tavalar

Çoğu yapışmaz tava, bulaşık makinesinde güvenli olarak etiketlenirken, sert deterjanlar ve yüksek kurutma sıcaklıkları yapışmaz kaplamanın yüzeyinde deformasyona neden olur, özelliğini kaybeder. Tavalarınızı bulaşık makinesinde yıkamayı seçerseniz, kurutma döngüsünü geçin ve dışarıda kurumasına izin verin.

Join The Discussion