Yaşam

Çocuklar Gelecekte Hangi Mesleğe Sahip Olacak

Yakın geçmişte teknolojinin hayatlara bu derece dahil olmasından dolayı toplumun büyük bir kesimi işsizlikle tanıştı. Fabrikalar seri üretimde artık çok daha az işçiye ihtiyaç duyar hale geldi üstelik son dönemlerde 3 boyutlu yazıcılıların yaygınlaşmasıyla beraber üretim kanalında kalibrasyon yapabilecek birkaç kişi ile ürünler el değmeden üretilebiliyor. Bu durum yalnızca üretim alanında değil aynı zamanda paketleme ve dağıtım alanlarında da kendini gösteriyor.

meslek

meslek

Sanatçıların birçoğu artık yalnızca konserlerden, gösterilerden, televizyon programlarından para kazanabilir oldu. İnternetin kullanım alanının gelişmesiyle CD gibi verilerin taşınabilmesini sağlayan ara elemanların kullanımı ve satın alınma oranı da azaldı. Sektörlerin birçoğunda standart işler için programlar, özel cihazlar kullanılarak bilgiye ya da emek gücüne duyulan ihtiyacı ortadan kaldırıldı.

İşsizlikle Karşılaşmanın Önüne Geçerken Sanatın Önemi

Günümüz çocuklarının gelecek yıllarda gelişen teknolojinin ve değişen piyasaların içerisinde kendilerine bir yer yaratabilmeleri için onların adaptasyon yeteneğini yükseltebilecek özelliklere sahip olmaları gerekir. Sanat eğitimi yalnızca hobi olarak görülmemeli. Dünyayı algılama ve adaptasyon yeteneğini geliştiren sanat, çocuklara farklı bir bakış açısı kazandırabilir.

meslek seçimi

meslek seçimi

Ne gibi bir teknoloji gelirse gelsin yok olmayacağı bilinen öğretmenlik, doktorluk, akademisyenlik gibi mesleklere sahip olmak gelecekte kesin bir kurtarıcı olmayabilir ki keza günümüz için de geçerli olan bir durumdur. Bireysel anlamda en yetenekli olunan konuda etkili bir noktaya gelmek çocukların hem sevdikleri işi yapmalarına hem de ayakları üzerinde durabilmelerine yardımcı olur.

Join The Discussion