Yaşam

Dünyanın En Çok Pamuk Üreten Ülkeleri

Pamuk, tropik bitkiler arasında sınıflandırılır ve kazık köklü ekin türlerinden birisidir. Genellikle boyları 80 ve 120 cm olarak ölçülmektedir. Dik gövdeli olan bu ekinde 180 cm ye kadar inmiş kök bulundurabilmektedir. Yapraklarından bazıları geniş ayarlı ve bazıları da ince uzun veya derin oymalı yapraklar olabiliyor. Diğer ekinlere göre karşılaştırıldığı zaman çiçeklenme ve hasat dönemi uzundur. Pamuk yetiştiren ülkelerde tarım, sanayi ve dış ticaret önemli rol almaktadır. Bunun nedeni ise tarımsal ürünlerden daha fazla istihdam sağlamasıdır. Bundan kaynaklanarak ihracat geliri elde etmektedir. Ayrıca insanların giyinme ihtiyacını karşılamak için farklı şekillerde işlenmektedir. Beslenme ihtiyacını karşılamak amacıyla bitkisel yağ sanayisinde ve hayvanların besin ihtiyacını karşılamak amacıyla yem sanayisinde hammadde olarak kullanılırlar.

Dünyanın En Çok Pamuk Üreten Ülkeleri

Pamuk Nerelerde Kullanılır?

Pamuk genellikle tekstil endüstrisinde kullanılır ve lifleri ile kumaş yapımının ana maddesidir. Tohumları çiğit olarak adlandırılır ve bitkisel yap sanayisinde işlenir. Özellikle ülkemizde Çukurova Bölgesinde tarımı yapılarak Adana’nın simgesi olarak bilinmektedir. Ayrıca Türkiye’de en çok pamuk ekim işlemi Güneydoğu Anadolu Bölgesinde de yapılmaktadır. Hem iklim olarak hem de GAP kapsamında Şanlıurfa’ya yapılan yatırımlar pamuk yetiştiriciliğinde öncü olmuştur. Hatay ve Aydın gibi iller de de üretimi yapılmaktadır. Beyaz Altın olarak anılan pamuk, piyasada ödemelerin geç yapılması ve düşük alım fiyatlarından dolayı az ekilir duruma gelmiştir.

Dünyanın En Çok Pamuk Üreten Ülkeleri Kimlerdir?

Dünya da ise ICAC (Uluslararası Pamuk Danışma Komitesi) 2015-2016 verilerine göre dünya da pamuk üretimi 2002-2003 döneminden beri en düşük seviye olan 21,3 milyon ton civarına gerilemiş ve %19 azalmıştır. Buna neden olarak ekim alanlarında meydana gelmiş olan daralmalar ve verimlilikte yaşanılan düşüş sebep olduğu düşünülmektedir.

2017-2018 döneminde ise %7 oranında artış ile birlikte 24,6 milyon ton a çıkması beklenmiştir.

Pamuk üretici ülkeler arasında en büyük üretici olarak Hindistan gelmektedir. Devlet desteğinin olması, uygun iklim şartları gibi avantajlardan dolayı Hindistan ilk sırada bulunmaktadır. Hindistan’dan sonra Çin ve ABD gelmektedir. ABD ‘den sonra Pakistan gelmektedir. Ayrıca pamuk tüketimi olarak Çin dünya da ilk sırayı almaktadır.

Join The Discussion