Yaşam

Dünyanın En Ünlü 10 Merdiveni

Bir merdiven belki de en çok kullandığımız mimari mucizelerden biridir ve sıklıkla ne kadar önemli olduklarını unuturuz. M.Ö. 6000’den beri insanlığa hizmet eden küçük veya büyük antika merdivenler ise görenleri şaşırtıyor. İşte dünyanın en ünlü 10 merdiveni…

İnanılmaz Merdivenler

1- Kanyon Merdiveni: “Kanyon Merdiveni” Ekvador’un Pastaza Nehri üzerindeki ünlü Pailon del Diablo şelalesinin yakınında bulunuyor. Önemli turizm merkezlerinden biri olan bölgedeki tarihi merdiven, şelale ile senkronize olan doğal eğrilerden dolaşarak muhteşem manzara ile bütünleşiyor.

kanyon merdivenleri

kanyon merdivenleri

2- İspanyol Merdivenleri: İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan “İspanyol Merdivenleri” Trinita dei Monti ile Piazza di Spagna arasında 135 basamaktan oluşan anıtsal bir set. 1723-1725 yılları arasında kilise ve İspanyol Büyükelçiliği arasında bir bağ oluşturmak üzere inşa edilmiş…

3- Potemkin Merdivenleri: Ukrayna’nın Odessa şehrinde bulunan dev merdivende 200 merdivenden günümüzde 192′ si hala sapasağlam. Tarihin en eski filmlerden biri olan Potemkin Zırhlısı bu merdiven üzerinde çekilmiş…

4- Bueren Dağı: Belçika Liege’deki Bueren Dağı, gerçek bir dağ değil, tam 374 basamaklı bir merdiven. Ünlü fakat büyük oranda yıkılmış olan Hors-Château Kalesi’ne çıkıyor. 1881 yılında inşa edilen merdivenden zirveye çıkabilecek kadar dayanıklı iseniz şehir ve Meus Nehri’nin mükemmel görüntüsünü görebilirsiniz.

5- Santorini Merdiveni: Yunanistan’daki Santorini Merdiveni, dünyanın en ünlü merdivenlerinden biri. 1715 yılında inşa edilen eğlenceli ve popüler merdivende 657 basamak zikzaklar çizerek devam ediyor.

6- Sigiriya Aslan Kaya Sri Lanka: Sigiria veya Aslan Kaya 200 m yüksekliğinde dev bir sütundur. 14. yüzyılda inşa edilen 1200 basamaklı merdiven ‘UNESCO Dünya Mirasları’ alanında er alıyor.

bahai bahçeleri

bahai bahçeleri

7- Bahaî Bahçeleri: İsrail’in Haifa bölgesinde bulunan Bahaî bahçeleri de  ‘UNESCO Dünya Mirasları’ listesinde yer alıyor. 19 teras ve 1700 merdivenin olağanüstü birleşimi olan merdiven, Carmel Dağının kuzey yamacına kadar uzanan enfes bir doğa ile çevrili.

8- Schlossberg Merdivenleri: Avusturya Graz’da bulunan Schlossberg Saat Kulesi şehrin en yüksek tepesinde yer alır. Bu manzarayı seyretmek için çıkılan “Schlossberg Merdivenleri” oldukça dik 260 basamaktan oluşuyor.

9-Kaplan Mağarası Tapınağı: Tayland’ın Krabi şehrinde ünlü Budist tapınağı Kaplan Mağarası Tapınağı’nın zirvesine ulaşmak için tırmanılması gereken 1237 basamak bulunuyor.

10- Chand Baori Merdivenleri: Hindistan’ın Rajasthan şehrinde bulunan “Chand Baori” en derin ve en yüksek kuyularından biri, su deposu olarak inşa edilmiş, 31 m, 16 katlı 3500 basamaklı Baori merdivenleri kesinlikle muhteşem ve göz alıcı bir yapı…

Join The Discussion