Yaşam

Bilgisayar Mühendisliği Nedir?

Günümüzde hayatımızın her alanında bilgisayarlar var. Hayatımız bilgisayarlara bağımlı olmuş durumda. Peki hayatımızın her alanına girmiş bilgisayarların mühendisleri neler yapıyorlar?

Aslında bu sorunun birçok cevabı var çünkü herhangi bir üniversitenin bilgisayar mühendisliğibölümünden mezun olmuş bir kişi birçok konuda kendini geliştirebilir. Bunlardan bazıları: Algoritmalar ve veri yapıları, programlama dilleri ve derleyiciler, yazılım mühendisliği, yapay zeka, sistem mühendisliği, veri tabanı yöneticiliği. Bu listeyi çok daha fazla uzatabiliriz. Yani bilgisayar mühendisleri sadece program yazar diye düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz.

bilgisayar mühendisliği

bilgisayar mühendisliği

Ayrıca pek bilinmeyen başka bir konu da bilgisayar mühendislerinin en azından mezun olabilmek için kayda değer bir fizik ve matematik bilmesi gerektiğidir. Hatta şu anda Türkiye’deki üniversitelerin ders programlarını incelediğinizde derslerinin birçoğunun fizik ve elektrikle alakalı olduğunu kalanının da matematik ağırlıklı olduğunu görebilirsiniz. Yani bir bilgisayar mühendisi olmak yer yer matematikçi kadar matematik, fizikçi kadar fizik bilmek gerektirir.

Bilgisayar Mühendislerinin İşini Zaten Birileri Okumadan Yapıyor Mu?

Birileri konuşurken belki sizde duymuşsunuzdur ‘’Bilgisayar mühendislerinin işini başkaları zaten yapıyor.’’ Bu bazı durumlarda geçerli bir cümle olabilir ancak genele baktığımızda yanlış bir ifade oluyor. Az önce bahsettiğimiz çalışma alanlarını düşünecek olursak bilgisayar mühendisliği okumamış birinin bütün bu alanlara hakim olması sizlere de pek mantıklı gelmese gerek. Bu sebeple bilgisayar mühendisliği gerçekten önemli olup ihtiyaç duyulan bir meslektir.

Join The Discussion