Yaşam

E Devlet İle Mezuniyet Belgesi Nasıl Alınır?

Mezuniyet belgesi nasıl alınır sorusunun cevabı teknolojinin gelişmesiyle oldukça kolaylaşmış ve belge E Devlet aracılığıyla rahatlıkla alınabilen bir evrak halini almıştır. Birçok kurum lise veya üniversiteden mezun olunduğuna dair belge talep ettiğ için bu belgelerin E Devlet’ten kolaylıkla alınması herkes için önemlidir. E Devlet’ten mezuniyet belgesinin alınması için yapılması gereken birkaç işlem bulunmaktadır. Mezuniyet belgesi nasıl alınır diyenlerin ilk olarak kullanılan tarayıcıya E Devlet yazılarak E Devlet’in sitesine girmesi gerekmektedir. E Devlet sistemi kişinin TC kimlik numarası ve şahsi şifresi ile kullanıma açıktır. Mezuniyet belgesini alacak kişinin TC kimlik numarası ve şifresi ile E Devlet’e girilmelidir.

Üniversite Mezuniyet Belgesi Nasıl Alınır?

E Devlet’e girildikten sonra ana sayfada arama çubuğu görülmesi gerekiyor. Arama çubuğu üst köşelerde veya alt köşelerde bulunmaktadır ve sorgulama buradan yapılabilir ayrıca ana sayfada yer alan ‘’Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?’’ kısmından da mezuniyet belgesi sorgulatılabilir. Mezuniyet belgesi nasıl alınır diyen herkesin dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise hangi kurumdan mezuniyet belgesinin alınacağı hususudur. Eğer lisans mezuniyet belgesi alacaksanız arama çubuğuna Yükseköğretim Kurumu Mezun Belgesi Sorgulama yazılması gerekmektedir. Buradan da kişinin bilgilerİ daha öncesinden E Devlet’te bulunduğu için daha sorgulama yapılmadan sisteme mezun belgesi düşmektedir. E Devlet’ten lisans mezuniyet belgesi nasıl alınır diyenlerin yapması gereken işlmeler sadece bunlarla sınırlı değildir. İlaveten belgeyi almadan önce muhakkak mezun bilgilerinin onaylanması gerekmektedir. Mezuniyet belgesinde belge sahibine ait bilgiler hatalıysa o zaman hemen geri bildirim yapılması gerekmektedir. Geri bildirim de yine E Devlet üzerinden yapılmaktadır.

Lise Mezuniyet Belgesi Nasıl Alınır?

Lise mezuniyet belgesi nasıl alırım diyenler ise  ise yine arama çubuğuna veya ‘’Size nasıl yardımcı olabiliriz?’’ kısmına Lise Mezun Belgesi Sorgulama yazması gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan bu işlem için arama çubuğuna gerekirse Milli Eğitim Bakanlığı da yazılabilir. Mezuniyet belgesi ekrana düştükten sonra kişi yine bu belgede yazılan verilerin doğruluğunu kontrol etmek zorundadır. Olası bir hatada geri bildirim ya Milli Eğitim Bakanlığına ya da E Devlet’ten yapılabilir. Mezuniyet belgesi nasıl alınır sorusuna açıklayıcı bir diğer cevap ise belgenin  PDF olarak veya JPG olarak alınıp bu şekilde bilgisayarda saklanabilmesidir. Ek olarak PDF olarak yazdır talimatı verilerek bilgisayardan matbu şekilde de belge alınabilir. Belgenin imzalatılmasına gerek yoktur çünkü E Devlet kişiye özel olduğundan alınan mezuniyet belgesi asıl belge olarak kurumlarca sabittir.

Join The Discussion