Yaşam

Jel Mum Nasıl Yapılır?

Jel mumlar, ev yapımı mumların en popüler çeşitlerindendir. Jel mum yapımında kullanılan yöntem ve malzemeler, diğer mumlarda kullanılan yöntem ve malzemelerden farklıdır. Örneğin, hem jel mumları hem de normal mumlar, yağdan yapılırken normal mumlar % 100 parafin-yağ ve jel mumları ise % 95 mineral yağı ve % 5 polimer reçinesidir.

jel mum

jel mum

Evde Keyifli Bir Aktivite: Jel Mum

Bir jel mum yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler; cam veya ısıya dayanıklı bir kap, sıcak tutkal, çinko fitil, jel mumu, çelik tava, kokulu uçucu yağ, sıvı boyadır ve de hemen hepsini bir hobi mağazasında bulabilirsiniz. İşte evde basit bir şekilde hazırlayabileceğiniz keyifli jel mum aktivitesinin aşamaları:

  • Kabın ortasına biraz sıcak tutkal koyun, fitilin bir ucunu tutkalın içine yapıştırın ve tutkal sertleşsin.
  • Jel mumu küçük parçalara ayırın ve orta bir alevin üstünde potada eritin. Jel, berrak, pürüzsüz bir şurup halinde erimelidir.
  • İstediğiniz renge ulaşana kadar boyayı yavaşça jöleye damlatın. Katıştırılmış nesneler ekleyecekseniz, nesnelerin görünür olması için yalnızca küçük bir boya kullanın.
mum

mum

  • Hafif bir koku için 1/3 çay kaşığı kokulu yağ ilave edin. Daha kuvvetli bir koku elde etmek için daha fazla yağ ekleyin.
  • Kabı bir fırın veya mikrodalga fırında (65°C veya 70°C) kadar ısıtın. Bu, jelde kabarcıkların oluşmasını önleyecektir.
  • Kabınızı düz bir yüzeye yerleştirin ve baloncuk oluşumunu azaltmak için jeli hala sıcakken yavaşça boşaltın. Mumu soğumaya bırakın ve ardından fitili kesin.

Join The Discussion