Sağlık

Kadınlarda ve Erkeklerde Kısırlık

Bir çocuk dünyaya getirmek dünyanın en ciddi işlerinden, dünyanın en önemli sorumluluklarından birisidir. Kimi zaman bir canlının dünyaya gelmesine vesile olmak kişiyi anne baba olmaya yetmez. Çünkü sadece doğurmak yetmez.

Dünyanın en ağır işi anne baba olmaktır ama bazı insanlar çok istese de maalesef anne baba olamaz. Çünkü farklı nedenler ile hem kadınlarda, hem de erkekler de kısırlık gibi bir sorun ortaya çıkar. Yani bir diğer ifade ediş biçimiyle doğurganlığın ve üremenin olmaması.

kısırlık

kısırlık

Nedenleri ve Çözümleri

Erkekler için bakıldığında sperm sayısının son derece düşük olması ve/veya istenen kalitede olmaması kısırlığın en temel nedenidir.

Kadınlar açısından bakıldığında en kötü olasılık ile kadının rahimin bir hastalık sebebi ile alınması otomatik olarak kişinin anne olmasını önler.

Bir diğer neden kadının hayatının bir döneminde geçirdiği iltihaplı bir hastalık sonucu ortaya çıkan problemdir.

kısır olmak

kısır olmak

Rahim içinin yapışık olması, yumurtlama bozuklukları, rahim ağzında ortaya çıkan sorunlar, tüplerin hasarlı veya tıkalı olması, bağışıklık sistemi ile ilgili problemler, endometriyozis, kadınların hamile kalamamasının en temel nedenleri arasında yer alır.

Hangi nedenle kişinin hamile kalamadığına alanında uzman bir jinekolog karar verir ve nedene bağlı olarak da çözümler başlar.

Kısırlığın tedavisinde ilaç tedavisi, gerekli durumlarda erkeklerde ve kadınlarda ameliyat, elbette tüp bebek, mikro enjeksiyon uygulanan yöntemler arasındadır ve en doğru kararı elbette ilgili uzman verir.

Join The Discussion