Sağlık

Topuk Çatlakları için Krem Tarifi

Çatlayan topuklar görsel olarak oldukça kötü bir görüntü sunsa da aynı zamanda ilerleyen çatlaklar ise ayaklarda sızlamaya neden olur. Bu sebep ile çatlakların tedavi edilmesi son derece önemlidir. Topuk çatlakları sadece dış nem değil iç nemi de aktarır. Vücutta buluna su miktarının azlığı da çatlamalara neden olur.

Topukta çatlaklar aslında basit bir nem dengesidir. Nemin azalması ve sonrasında çok fazla ayakta kalınma durumları topukların çatlamasına neden olur. Çocukluk yaşlarından itibaren düzenli olarak topukların nemlendirilmesi bu alanda nemin elde edilmesini sağlarken topukların da tahriş olmasına engel olur. Çatlayan topuklarda ise yine bu nem dengesinin elde edilmesi için çalışmalar yapılır. Bu seçimlerde ise farklı ürünler tercih edilerek ideal nem seviyesinin topukta oluşması sağlanır. Sadece nem değil aynı zamanda cildin yenilenmesine de destek olan içeriklere yer verilmesi gerekir.

Topuk Çatlak Merhem Malzemeleri

Topuk çatlamalarında vicks krem kullanımı son derece fazladır. Dünyada en çok satılan krem olan vicks kremi topuk bölgenize sürdükten sonra folyo ya da bir poşet ile satmanız ve böyle uyumanız önerilir. Topuk çatlakları kısa sürede tedavi edilen seçimler olmak ile beraber geçtiğinde ise nem dengesinin yeniden sağlanması gerekir. Biraz pirinç, bal, zeytinyağı ve sirke karışımını topuklarınıza her gece sürerek beklettikten sonra ılık su ile durulamanız da çözüme ulaşmanızı sağlayabilir.

Join The Discussion