Yaşam

Kurumsal Web Tasarımı

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızın sonunda kurumsal web tasarımı hizmeti alma işlemleri ile ilgili aklınızda hiçbir yanıtlanmamış soru kalmayacağının garantisini veriyoruz. Diler iseniz gelin hep birlikte bu hizmetin ne olduğunu ve ne için alındığını inceleyelim.

Web Tasarım Nedir?

Web siteleri, birden çok yazılı malzemenin ve görsellerin bir araya getirilerek oluşturulan bir dokümantasyon topluluğuna verilen genel isimdir. Daha çok bilgi aktarma işlevi görmekte olan internet siteleri; görseller (fotoğraf ve resimler), yazılı metinler ve animasyonlar ile ziyaretçilerine hizmet veriyorlar.

90’yılların başından itibaren geliştirilmeye başlanan bu siteler, günümüz teknolojisi içerisinde son derece zihne ve göze hitap edebilecek bir şekilde tasarlanmaktadır.

Statik ve Dinamik

Web siteleri genellik ile statik ve dinamik olmak üzere iki şekil içerisinde tasarlanmaktadır. Peki statik ne demek, dinamik ne demek?

Öncelik ile statik kurumsal web tasarımı hizmetinden başlayalım. Statik türlerde tasarlanmış siteler tek düze bir yapıya sahiptir. Bu neden ile daha az güncellenmektedirler. Yani bu konuyu biraz daha açacak olur isek statik sitelerin içeriği konusunda çok fazla değişiklik ve güncelleme yapılmamaktadır.
Dinamik tasarımlar ise bir kullanıcıya özel olan veya her ziyaret için güncellenme hizmeti bulunan sitelerdir. İşte tam da bu noktada devreye internet sitesi tasarımı girmektedir.
Peki kurumsal web tasarımı hizmeti yapılır iken nelere dikkat ediliyor?

Dikkat!

Bir kurumsal web tasarımı hizmetini gerçekleştirir iken yapmanız gereken ilk şey hedef kitlenizi belirlemek olmalıdır. Zira sitenize eklemeyi düşündüğünüz içerikler oradan buradan toplama şeyler olamayacağı için belirli bir kitleye yönelik ve oldukça tutarlı paylaşımlar yapmanız gerekmektedir. Bu neden ile hedef kitlenizin kim olduğunu belirlemeniz sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Bunun ile birlikte dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus ise arama motoru optimazyonu olacaktır. Zira tasarım yapar iken ulaşılabilir olmanız reklamınız açısından oldukça önemlidir. Bu konuyu biraz daha açacak olur isek arama motorunda daha üst yerlerde olmanız için tasarımın kolaylık ile erişebilmesi gerekmektedir.

İnternet sitelerinin tasarımları çoğu kimseler tarafından göze güzel bir şekilde hitap etmesi yani görsel zenginliğinin yüksek olması olarak algılanıyor. Görsel zenginlik elbette çok ama çok önemli bir konudur fakat bir sitenin tasarımında asıl önemli olan şey görsellik ve içerik arasındaki uyumun yakalanmış olmasından geçmektedir. Zira zengin bir içerik ile beslenmiş olan bir sitenin yine içeriğe uygun görseller ile donanmış olması o internet sitesinin tasarımının çok ama çok iyi olduğu anlamına gelir.

Bütün bunlara ek olarak bir de hedef kitlenize hitap edecek olan güncel içerikler ile birlikte görsellerin de sürekli olarak yenilendiği bir site tasarımı amacına ulaşmış demektir.

Gösterişli Tasarımlar

Gösterişli internet sitelerinin tasarımları ilk olarak hedef kitleyi kolay bir şekilde cezbedecek imiş gibi düşünülüyor olsa da asıl olarak ziyaretçiler sade tasarımlara daha çok ilgi göstermektedir. Bu neden ile ulaşılabilir olmanız sizin ve firmanızın için en birincil kriter olmalıdır.

Renklerin Uyumsuzluğu

Bir örnek vermek gerekir ise adeta bir renk armonisi olarak tasarlanmış olan internet siteleri ziyaretçilerin zihnini oldukça yormaktadır. Bu neden ile internet sitelerinin ziyaretçileri bu tarz renkli sitelerden uzak kalmak isterler. Görsellik ile ilgili yapmanız gereken ilk şey bu sadelik kuralıdır. Bu kuraldan sonra ise yapmanız gereken en önemli şey sitenizin kullanımının kolay olmasıdır.

Ayrıca yüklemeler ile çalışan yazılımlar ziyaretçilerin gözünde güvensiz bir hava yarattığı için bu tarz yazılımlardan da olabildiğince uzak durmanız sizin yararınıza olacaktır.

Web tasarım için https://www.clicktopeak.com/yazilim-gelistirme tıklayın.

Join The Discussion