Yaşam

Local (Yerel) Seo Nedir ?

Seo, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Seo’nun amacı, arama motorlarının ücretsiz sonuçlarında web sitesiniz için uygun olan en üst sırayı elde etmektir. Her gün milyonlarca insan, internete ürün ve hizmet veriyor. Yıllarca süren araştırmalara göre, ilk iki sonuç sayfasının ötesine pek bakılmıyor. Ve genel sayfanın en üst kısmındaki bağlantılara tıklanıyor. İşte bu yüzden sizde ürün ve hizmetlerinizin sayfanın üst kısmında görüntülenmesini istersiniz.

Web Siteniz İçin Uygun Algoritmalar Kullanın

Arama motorları algoritma denen karmaşık formüller ve işlemler kullanır. Ve internetteki milyonlarca siteyi, bu şekilde analiz eder ve sıralar. Arama motorları için sinyal görevi gören bazı teknikleri uygulayarak, sitenizin bu algoritmalarla daha uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz.
Arama motorları bu sinyalleri değerlendirir ve sitemizin diğer sitelere göre hangi sırada duracağını belirler. Bu sinyaller arasında anahtar kelimeler, metal etiketler ve diğer sitelerden sitenize yönlenen bağlantılar bulunur. Arama motorlarının oldukça gelişmiş sistemler olduğunu unutmayın. Aranana en yakın ve güvenilir sonuçlar için niceliği değil, niteliği analiz ederler.

Hedef Kitlenizi Değerlendirin

Sitenizin optimizasyonu için ilk adım, hedef kitlenizi değerlendirmektir. Sitenizi ziyaret ettiklerinde ne görmek istiyorlar. Ürün ve hizmetlerinizi aradıklarında, daha çok hangi kelime ve cümleleri kullanıyorlar. Bu bilgileri kullanarak hedef kitlenizin ilgisini hep üzerinizde tutacak ve onları harekete geçirebileceksiniz. Unutmayın web sitenizde okunurluğu zorlaştıracak ve içeriğin çekiciliğini azaltacak anahtar kelimelerle doldurmak sıralamanızı yükseltmez.

Local ( Yerel ) Seo Nedir?

Yerel, local seo, yerelleştirilmiş google sonuçlarının optimize edilmesidir. Google’ da web sitelerinin farklı lokasyondan yapılan aramalarda, farklı sonuçların getirilmesidir. Örneğin, farklı şehirlerde yaşayan iki kişi aynı kelimeyi arıyor. Fakat google iki kişiye de farklı sonuçlar getiriyor.
Yani local seo, farklı illerden, bölgelerden yapılan aramalarda farklı sonuçlar getirmesi olayıdır. Örneğin, sizin yapmış olduğunuz lokasyon bazlı çalışma, o ildeki genel teriminizi yükseltir. Bunları açıklayacak olursak, iki ana başlıkta ele almak mümkün olacaktır. Bunların bir tanesi, kullanıcıların yapmış olduğu yerel arama sonuçları. İkincisi ise, yapılan jenerik aramaların yanına konum ekleyerek yerelleştirilmesi.

Birinci madde için, yapılan halı yıkama aramasına, doğrudan yerel sonuçların karşımıza çıkması denilebilir. Burada yapılan aramada, google’ ın filtresi bunu algılayarak bizlere doğrudan haritalı sonuçları sunmaktadır. İkinci ana başlığı ele alacak olursak, Türkiye’ nin tamamına hizmet verilebilen bir ürünümüz bulunuyor. Bunun için, anahtar kelimemizin yanına konum ekleyerek sonucu yerelleştirebiliriz. Örneğin, web tasarım kelimesinin yanına kartal web tasarım yada levent web tasarım kelimesini ekleyebiliriz. Bu şekilde yaparsak, ve gerekli optimizasyonları kullanırsak, üst sıralarda çıkmayı sağlayabiliriz. Bu da bizim local seo sonuçlarında daha iyi konumlarda çıkmamızı sağlayacaktır.

Bunlara ek olarak google’ ın bizlere sunmuş olduğu bir alanda hesap oluşturmalıyız. Oranın algoritmasına uygun bir şekilde gerekli optimizasyonları yaparak haritalı sonuçlar için çalışmalar yapabiliriz.

Web Sitenizi Üst Sıralara Taşıyın

Local seo çalışması, sadece işletmeyi ön planda tutmak için yapılmıyor. Seo çalışmasını kolaylaştırmak amacıyla da sıkça kullanılıyor. Web sitenizin üst sıralarda çıkmasını istiyorsanız, sitenizin iletişim adresini boş bırakmamalısınız. İletişim sayfasında, işletmenizin adresi muhakkak yazılı olmalıdır. Ayrıca firmanız hakkında bilgiler oluşturabilirsiniz. Bulunduğunuz ilde lokal hizmet veren sitelerin sizi haber yapmasını sağlayın. Bu çok önemli bir ibaredir. Local bazlı ilerlemede de altın kuraldır. İşletmeniz için olumlu haberler yazdırabilirsiniz. İşletmenize puan verilmesini sağlayın. İşletmeniz için, iyi yorumların düzenli olarak yazılmasını sağlayın. İşletmenizin konumunu doğru olarak haritada işaretlediğinizden emin olun. Eğer bayisi olan yerler var ise, bayileri de harita üzerinde birleştirme yapabilirsiniz. Tüm bunlar işletmenizi üst sıralara taşıyacak olan önemli bilgilerdir.

 

Local seo nedir konusunun devamı için https://www.ajansio.com.tr siteden devam edebilirsiniz.

Join The Discussion