Sektörel

Zamak Kalıp Hakkında Bilgi 

Dünya metal piyasasında en fazla kullanılan 4. Metal olan çinko yoğunluk açısından 27. sırada yer alır. Zamak denilen ürün ise içeriğinde yer alan yoğun çinko oranı sebebiyle çinko alaşımı olarak isimlendiriliyor. Zamak kalıp bu ürün kullanılarak üretilir. Zamak kalıbın en çok kullanılmış olduğu alanların başında otomotiv sektörü gelir. Araç radyatörleri, ızgaralar, karbüratör yakıt pompası, madeni kapı kolları, LPG parçaları ve daha birçok üründe çinko alaşımı yani zamak kullanılmaktadır.

Ayrıca zamak kalıp​​​​ askeri malzemeler, büro makineleri, hırdavat malzemeleri, fotoğraf ve sinema makineleri, ziraat, madencilik, elektronik cihazlar, spor malzemeleri ve oyuncaklarda da kullanılmaktadır.  Zamak kırılmaya kopmaya ve esnemeye karşı dirençli olması sebebiyle çok fazla tercih edilen bir malzemedir. Bu malzeme 1920’li yıllarda ilk olarak Amerika’da keşfedilmiştir. Zamak the New Jersey Zinc company tarafından bulunmuştur. Zamak aslında Almanca  bir kısaltmadır. Çinko (zink)  alüminyum (aluminium) magnezyum (magnesium) bakır ( kupfer). Zamak ülkemizde de çok yönlü olarak kullanılan bir üründür. Ancak dünya geneline bakıldığında en fazla Hindistan ve Çin tarafından üretildiği görülmektedir.

Zaman Kalıp Kullanım Alanları Nelerdir?

Zamak oldukça dayanıklı ve makinede kolay işlenebilme özelliğine sahip bir üründür. Düşük enerji maliyeti sağlamlığı, sertliği kıvılcım önleyiciliği ve hassas toleransı ile son derece avantajlıdır. Darbelere karşı dirençli olması nedeni ile zamak kalıplar birçok alanda tercih edilir. Sunmuş olduğu özellikler ve kullanım alanının genişliği ekonomik fiyatı zamak kalıplarn çok fazla kullanılmasında etkili olmuştur.  Zamak kalıplar yüksek dirençli ürünler olup otomotiv, ev eşyaları endüstrisi, ofis cihazları, spor malzemeleri ve beyaz eşyalar da tercih edilir.

Zamak Kalıbı Üreten Firmalar Nelerdir?

Zamak kalıplar metal sanayide sürekli olarak kullanılan ürünlerdir. Ana bileşenleri çinko metalinden oluşan zamak alışımı için Mazak ismi de kullanılmaktadır. Çok yönlü bir adaşım olan zamak metal sanayide öne çıkmakla birlikte mobilya giyim ve pencere aksesuarlarında da tercih edilmektedir. Zamak kalıp hakkında detaylı bilgi ve araştırma yapmak ayrıca fiyatlar hakkında bilgi sahibi olmak için https://www.berkzamakdokum.com/  sitesini ziyaret edebilir ve hizmet talebinde bulunabilirsiniz.

Join The Discussion