Finans

Para Biriktirmek için İpuçları

İnsanların yaşadıkları en büyük sıkıntılar arasında geçim sıkıntıları yer alıyor. Pek çok insan kazandığı aylık geliri ile evini geçindirebilmenin daha iyi yollarını araştırıyor. Gelir seviyesi düşük olan insanların ise mutlaka belirli kısıtlamalara gitmesi gerekiyor.  Bu noktada para biriktirme fikri de ortaya çıkabiliyor.

birikim

birikim

Siz de gelirinizi kenara ayırabilmek ve daha rahat bir şekilde geçinebilmek istiyorsanız ilk önce harcamalarınızı azaltmanız gerekiyor. Birikimin bir alışkanlık ve yaşam tarzı olduğunu da unutmamalısınız. Para biriktirmek istiyorsanız gelirinizin bir kısmını kenara ayırmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Bozuk Para Yöntemi

Para elinize toplu bir biçimde geçiyor ise mutlaka kenara belirli bir kısmını ayırın. Maaşınızdan aldığınız paradan ayırdığınız birikim paranızı ise kullanmayacağınız ayrı bir banka hesabında tutun ve bu banka hesabına ait bankamatik kartını asla yanınızda taşımayın.

para biriktirme

para biriktirme

Bir diğer para biriktirme yöntemi ise bozuk paraları kenara atma yöntemidir. Eğer ufak bir birikime ihtiyacınız var ise ve satın almak istediğiniz uygun fiyatlı bir şey söz konusu ise harcama yaptıktan sonra her günün sorunda cebinizde biriken para üstü olarak aldığınız bozuk paraları bir kenara ayırın.

Bozuk paralara asla ama asla dokunmayın ve onları ayrı bir yerde saklayın. Belirli bir süre geçtikten sonra bozuk paralarınızı sayın ve tatmin olmadığınızı düşünüyorsanız birkaç ay daha bozuk paralarınızı kenara ayırmaya devam edin.

Join The Discussion