Finans

Freelance Çalışma İle Esnek Ekonomi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Freelance çalışma ile esnek ekonomi arasındaki farklar olarak freelance serbest mesai sistemi olmadan çalışma şekli iken esnek ekonomi ise kısa zamanlı süren işlerde serbest çalışma şeklidir. Son zamanlarda özellikle salgın hastalıklar süresinde sıkla duyduğumuz ve freelance çalışma ile esnek ekonomi arasındaki farklar konusunda kafa karışıklığı oluşmuştur. Feelnace kendi işini yapabilen herhangi bir ofis ortamı istemeden ve mesai konusunda herhangi bir süre olmadan çalışma şeklidir. Esnek ekonomi çalışma ise büyük oranı internet ortamında ve sanal alanda çalışma şekli oluşturulan, müşteriler bağ oluşturulan belli maaş usulü değil yaptığı iş kadar ücretli çalışma şeklidir.

Araştırmalara göre, esnek ekonomi çalışma şeklinin Çin, Hindistan ve Amerika ülkelerinde geçim kaynaklarının en baş sıralarını yerini almak üzeredir. Uzmanlar tarafından yapılan bu araştırmada, esnek ekonomi çalışmanın tercih edilme sebebi olarak, özgürce çalışabilme, çalışma şeklindeki esneklik, ek gelir imkânı sunma gibi birçok neden bulunmaktadır.

Bu iki çalışma için Freelance çalışma ile esnek ekonomi arasındaki farklar en ayırt edici özellik freelance çalışanlar çoğunlukla kendiişlerini kendi ağları üzerinden yaparken, esnek çalışma şekli mesai kendi belirleyerek oluşturduğu çalışmalardır. Özellikle farklı ülkelerde çalışma olanakları olarak yerini almaya başarmıştır.

 

Freelance Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Çalışma hayatına yenilik getiren Freelanca çalışmanın avantajları nelerdir kimler faydalanabilir siler için bu sorunuzu yanıtlayalım.

 • Günlük çalışma hayatında yapılan sabah erken kalkma ve trafik de işe yetişme telaşı ve stresini yaşamamış oluyorsunuz,
 • İşlerinizi bitirdikten sonra kalan zamanı kendinize harcayabilirsiniz,
 • Maddi açıdan sizleri rahatlatacak bir bütçe kazanabilirsiniz,
 • Çalışma ortamını kendi tercih ettiğiniz yerde devam ettirebilirsiniz,
 • Ofis çalışma koşulları gereğince kravat, takım elbise gibi kıyafetleri giymek zorunda kalmayacaksınız,
 • Ofis ortamında çalışmadığınız için disiplinli bir şekilde devam ederek stresten uzak kalmış olursunuz,
 • Bu konuda sizleri yormayacak, yapacağınız işlerin dışın ek iş yüklenmeyecek bir firma ile anlaşarak saydığımız olanaklardan faydalanabilirsiniz.

Esnek Ekonomi Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Freelance çalışma şeklinden sonra esnek ekonomi çalışmanın avantajları nelerdir ve maddi anlamda kazanç durumunun sizler için detaylandıralım.

 • Esnek ekonomi çalışma şekli, normal mesaili çalışma şekline göre aile fertlerinize daha yakın ve fazla vakit imkânı sunmaktadır,
 • Esnek ekonomi çalışma şekli aynı zamanda işverende fayda sağlamış olmaktadır,
 • Çalışma saatlerinizi trafiğin az olduğu bir zamana denk getirerek zamandan fayda sağlayabilirsiniz,
 • Mesai saatlerinizin düzeni sizlerin elinde olduğu için kendi işiniz gibi gelecek ve daha öz verili bir çalışma şekli oluşacaktır,
 • Çalışma saatlerinizi kendiniz oluşturduğunuz için daha az stresli ve işinizin yoğunluğuna göre ayarlama şansı vermektedir.

Yapılacak birçok işler bu çalışma şekilleri değerlendirilebilir. Hem çalışan hem işveren açısından çalışma şekilleri fayda sağlamaktadır. Freelance çalışma ile esnek ekonomi arasındaki farklar olarak sizlere bilgilendirmiş olduk.

Join The Discussion