Sağlık

Sağlık Alanında Giyilebilir Teknolojiler

Akıllı giyilebilir teknoloji ürünleri hızla gelişim göstererek üretici firmalara büyük karlar kazandırırken kullanıcıların da hayatını oldukça memnun etmeyi başardı. Bu ürünlerden en çok talep edilenleri sizler için derledik.

Sırt Sensörü: Geçtiğimiz yıl piyasaya giren sağlık ürünlerinden birisi de sırt sensörüdür. Özellikle oyun severlerin büyük ilgisini çeken bu sensör bel ve sırt bölgesinde oluşan sorunların çözümü için tasarlanmıştır. Sırta takılan bu sensör Bluetooth Smart teknolojisi ile çalışmakta ve sırt ağrılarına çok iyi çözümler ürettiği bilinmektedir. 

Akıllı dizlik: Son derece kullanışlı olan bu giyilebilir teknoloji ürünü diz desteğine ek olarak dizin optimum konumu da muhafaza etmeye yarıyor. Dizde oluşan ağrıların da azalmasında oldukça etkili olan akıllı dizlikler kullanıcıları oldukça memnun ediyor. 

Smart stop: İnsanların sigarayı bırakmasını sağlayan bu akıllı cihazlar vücuttaki değişimleri algılar ve kişide oluşan nikotin ve sigara isteğini sezer. Bu anda bu akıllı cihazlar tarafında bu isteğin azalması için ilaç verilir. Bu akıllı ürünün sigara bırakmak isteyen kişiler tarafından önümüzdeki yıllarda oldukça talep edilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Akıllı sütyen: Meme sağlığını esas alan akıllı sütyenler, sütyen içerisinde bulunan sensörlerle çalışır. Özellikle meme kanserine karşı erken uyarı sistemi sağlayan bu sensörler bayanlarda meme sağlığında oldukça önemli rol alıyor. %87 başarı oranına ulaşan bu sütyenler Milano’da sergilenen Giyilebilir Teknoloji Fuarı’nda büyük ilgi görmüştü.

Diyabet izleme sistemi: Akıllı cihazların etkili olduğu çözümlerden birisi de diyabet hastalarına oldukça iyi gelmektedir. Glikoz izleme sistemi bulunan bu cihazlar kişide 2 hafta boyunca değişen glikoz seviyesini takip eder. Cihaz üst kol arasına yerleştirilerek kullanılır. Bu sistem sayesinde glikoz testleri sırasında parmağın delinmesine de gerek kalmıyor. Diyabet hastası doktora gittiğinde bu akıllı cihazda yer alan veriler doktorlar tarafından da çok rahat bir şekilde okunabiliyor. Böylece kandaki anlık değişimler daha yakından takip edilerek daha etkili çözümlerin gelişmesi sağlanıyor.

Join The Discussion