Sağlık

Sırt Ağrısının En Önemli Nedenleri

Sırt ağrısı kadın erkek birçok kişinin belli başlı sebeplere bağlı olarak yaşamış olduğu rahatsızlıklardan bir tanesidir. Yapılan araştırmalara göre her 5 kişiden biri sırt ağrısı çekiyor. Daha çok gelişmiş ülkelerdeki vatandaşlarda sırt ağrısı fazla. Eğer sırt ağrısını ihmal eder isek ne yazık ki yaşam kalitemiz olumsuz anlamda etkilenecek ve iş gücünde de kayıp yaşanacak. Peki ciddi sonuçlara neden olabilecek sırt ağrısının sebepleri nelerdir. İşte bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza sırt ağrılarının ana sebeplerinden kısaca söz ettik.

Sırt Ağrısına Nedenine İnerek Çözüm Bulunmalı!

Sırt ağrısı omurganın iki tarafındaki kasların gerilmesi ile oluşur. Bu kasların gerilmesindeki en önemli sebep de kuşkusuz ki strestir. Yine masa başı işi olan kişiler de de sıklıkla sırt ağrısı şikayeti gözlenir. Masa başı çalışan kişilerde duruş bozukluğu sebebi ile sırt ağrısı yaşanır.  Bilgisayarın hayatımıza girmesi ile bu ağrı genç ve orta yaşlı kişilerde bile gözlenemeye başlandı.

Ayrıca boyun ve sırt eklemlerinde kireçlenme varsa bu da ağrılara sebebiyet verebilir. Sırt ağrısının tedavi edilebilmesi için neden ağrıdığının tespit edilmesi şart. Fakat genel olarak herkesin korunması için gerekli olan bazı kurallar vardır. Fazla kiloları vermek, stresten uzak durmak, ani hareketlerden sakınmak ve egzersiz yapmak. Sırtı soğuktan korumalı, kaplıcalara gitmeli ve güneşten mutlaka bol bol yaralanmalı.

Join The Discussion