Sağlık

Kapatıldığında Dahi Enerji Harcayan Cihazlar Nelerdir?

Elektrik tasarrufu yapmak hem ile bütçesi hem de ülke ekonomisi için son derece önemlidir. Bunun için birkaç şeye dikkat etmeniz elektrik faturanız da düşüş yaşamanızı sağlayacaktır.

Ev elektriğinizde tasarruf etmenize rağmen hala yüksek gelen ya da istediğiniz düzeye düşmeyen bir fatura ile başınız mı belada? Bu durumda bazı alet kullanımlarında yanlışlık yapıyor olabilirsiniz. Çünkü bazı cihazlar kapatıldığında dahi enerji harcamaya devam ederek faturanızda artışa sebep olabiliyor.

Şarj Cihazları

Şarj cihazları genellikle evlerde ya da iş yerlerinde sürekli olarak prizde dururlar. Telefonun takılı olup olmaması fark etmeksizin şarj cihazları prize takılı olduğu süre boyunca enerji harcamaya devam eder.

Televizyon Alıcıları

Birçok kişi gece yatmadan ya da evden çıkmadan önce televizyonu kapatır. Alıcının kapalı düğmesine bassanız bile televizyon alıcısı aynen enerji tüketimine devam eder. Bu da yaklaşık beş kat bir maliyetti sunar. Aynı şekilde televizyonlarınızda kapatıldığında sadece bekleme moduna geçer. Fakat enerji tüketimine devam eder. Enerji tasarrufu için iki cihazından prizden fişlerinin çekilmesi gerekir.

Zaman Alıcısı Olan Cihazlar

Sürekli olarak çalışan bir zaman alıcısı açık kalan bir elektrik demektir. Böyle bir cihazınız var ise kullanmadığınız zaman fişini çekerek yılda en az 400 TL elektrik tasarrufu elde edebilirsiniz. Bunun aynı sıra sürekli kullanımınızda olmayan cihazlarında fişini çekerek enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

Join The Discussion