Sağlık

Şok Diyetler Neden Zararlıdır?

Evlerde kalınan şu günlerde birçok kişi hareketsiz kalmanın yanında beslenme periyoduna uymayan tercihler eyer vererek kilo alımı ile karşı karşıya kalmaktadır. Kilo alımları sonrasında kısa sürede alınan kiloları vermek için ise şok diyet yani kısa sürede çok kilo verme uygulamalarına yer vermektedir. Bir hafta gibi bir süre içinde üç illa beş kilo arasından kilo verilmesini sağlayan şok diyetler birçok zararı da beraberinde getirir.

Bir hafta gibi kısa süre içinde istenen kilonun verilmesini sağlayan şok diyet özellikle bağışıklık sistemini olumsuz etkilemektedir. Tek tip beslenme seçimi ile sunulan şok diyetler eksik olan vitamin değerinin daha da düşmesine sebep olurken aynı zamanda alınmayan vitamin ve minareler ile de bedensel düşüşe sebep olabilmektedir.

Şok Diyetin Sonrasında Neler Olur?

Şok diyetler ile kilo verme işleminde yağ azalmasını yerine kastan kilo verilmektedir. Bu beden sel güçsüzlüğün artmasına etki eder. Kasların zayıflaması hareketsizliği artırarak verdiğiniz kilonun kısa sürede tekrardan alınmasına sebep olur. Bunun yanı sıra şok diyet sonrasından azalan vitamin ve mineraller sonrasından beden sürekli bir açlık krizi durumuna girebilir. Bu gibi açlık krizlerinin yaşanması verilen kilonun iki ve daha fazla katının alınması ile sonuçlanır. Kısa süre içinde bu denli kilonun verilmesi ve sonrasından iki katının alınması sağlığı son derece olumsuz etkileyerek bedensel düşüşe etki eder.

Join The Discussion