Sağlık

Solunum Yolunu Temizlemenin Yolları

Solunum yollunda yaşanan tıkanıklık nefes darlığı, öksürük ve balgam gibi sorunlar için doktora gitmeden önce uygulayacağınız birkaç yöntem ile geçirebileceğinizi biliyor muydunuz? Solunum yolunu temizleme olarak belirtilen bu yöntemler alışkanlık haline getirilerek gün içinde düzenli olarak tekrarlanabilir.

Solunum Yolunu Temizlemenin Yolları

Solunum Yolunu Temizlemenin Yolları

Böylece solunum yolu temizliği yapılarak hastalık durumuna düşmeden önce bu durum ile baş etmiş olursunuz. Uygulama için yapmanız gereken temel şey nefes kontrollünü sağlama ve doğru şekilde nefes almaktan geçiyor. Bu uygulama sayesinde solunum yolunuz temizlenerek öksürük, nefes daralması gibi sıkıntılar ile de baş edebilirsiniz.

Nefes Uygulama Egzersizi Nasıl Yapılır?

Nefes darlığı, öksürük, atılamayan balgam gibi durumlarda doğru nefes teknikleri uygulanarak bu durumun iyileşmesi sağlanabiliyor. Uygulama için öncelikle tekniğinizi uygulayabileceğiniz bi alan seçin. Oturarak, yatarak ya da ayakta uygulanabilir. Bir çiçeği koklar gibi derin bir nefes alın sonrasında nefesinizi 3 saniye kadar tutup ıslık çalar gibi bırakın.

Solunum Yolunu Temizlemenin Yolları

Solunum Yolunu Temizlemenin Yolları

İkinci sefer gene çiçek koklar gibi nefes alın fakat ikinci uygulamada ellerinizi göğsünüzde birleştirin. Aynı şekilde 3 saniye bekleyip ıslık çalar gibi dudaklarınızı büzerek nefes verin. Üçüncü uygulamada elerlinizi karnınızda birleştirin ve aynı şekilde nefes alıp verin. Öksürük ve balgam sökümü için ise aynı uygulamayı yapmak faydalı olup nefes verme eğiliminde olduğunuz zaman bunu öksürük şeklinde gerçekleştirin. Uygulama sonrası ya da araların su içmeniz önerilir.

Join The Discussion