Sağlık

Suda Doğum Nedir? Nerelerde Yapılmaktadır?

Dünyanın ve ülkemizin tek ortak görüşü herhangi bir olumsuz sağlık durumu yoksa annenin normal doğum yapması oluyor. Daha önce kötü tecrübeler duymuş olana anne adayları ise daha en başından normal doğumdan kaçmaya başlıyorlar. Oysa herkesin hikayesi tamamen kendisine aittir ve sizin onu yaşayacağınız garanti edilemez. Sizler normal doğumu nasıl daha konforlu hale getirebileceğinizi düşünmeye odaklanır ve bunu sunan yollar ile doğuma hazırlanmaya başlayabilirsiniz.

Suda Doğrum Neden Önerilir?

Bebek anne karnından çıktıktan sonra da onun için en doğal ortama ilk giriş yapmış olur. Çünkü anne karnında da su içindedir.

Doğum sancılarının daha hafif olmasına ve kadının daha rahat ıkınmasına yardımcı olur.

Doğum sırasında stresin ortaya çıkardığı yüksek kan basıncı su da doğrumda daha az görülmektedir.

Doğum çok daha hızlı ilerlemiş olur.

Su da doğum rahmin çok daha çabuk açılmasını sağlar ve böylelikle doğum anı daha kolay gerçekleşmiş olur.

Eşin yanında bulunma imkanını daha fazla ortaya koyan kadın psikolojik olarak destek alır ve çok daha güvenli bir şekilde normal doğuma hazırlanır.

Suda Doğrum Nerede Yapılmaktadır?

Yurt dışında su da doğum evde yapılıyor olsa da ülkemizde halen böyle bir sistem yok. Hastaneler genellikle gebeler için hastanede suda doğum formolünü sunuyor. Portatif bir havuz konulur ve içine ılık su konularak kadının kullanılmasına sunuluyor. Doktor kontrolü ve desteği ise tüm doğum boyunca beraberinde oluyor.

Join The Discussion