Sağlık

Diş Eti Kanamasının Nedenleri

Toplum hayatında görülen önemli sağlık sorunlarından birisi diş kanamaları olmuştur. Birçok insan diş eti kanamasını umursamasa da ileri dönemlerde çok ciddi hastalıktır. Diş etinde kanamanın sayısız nedeni vardır. En çok görülen diş eti kanama nedenleri, sert fırçalama sırasında fırça kıllarının diş etini yırtması, sert gıdaların keskin kenarlarının diş etine batması, vitamini eksikliği, alerjik durumlar, trombosit bozuklukları, pıhtılaşma bozukluklar diş eti kanamasına neden olan etkenlerin temelleridir.

diş eti

diş eti

Diş eti kanamasının nedenleri ile ilgili yapılan araştırmada ortaya çıkan nedenler, bakteri plağı, sigara alışkanlığı, genetik etkenler, hormonal değişkenlikler, stres, ilaç kullanımı, diş gıcırdatma, beslenme alışkanlığındaki bozukluklar ve kötü yapılmış dolgular diş eti kanamasına neden olur.

Diş Eti Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş eti kanamaları durumunda öncelikli olarak mutlaka diş hekimine gidilmelidir. Diş eti hastalığının uzun sürme nedeni insanların karşılaştığı bu hastalığı çok dikkate almamasıdır. Diş hastalığının tedavisi yaklaşık 6 ay sürmektedir. Bu süre sonunda hastalık tamamen giderilmiş olur. Diş eti kanamalarına engel olmak için ağız bölgesinde hijyen ön planda tutulmalıdır.

diş eti sağlığı

diş eti sağlığı

Diş eti kanaması hastalığına engel olmak için dişin fırçalanması gerektiği gibi diş ipi ile dişin kenarları temizlenmelidir. Diş eti kanaması toplumda her yaş gurubundaki insanlarda görülen sağlık problemi olup 6 ayda bir doktor kontrolüne giderilmelidir. Diş eti kanamaları diş etinin çekmesine de neden olur. Diş eti hastalığı kontrol altına alınmalıdır, aksi hale ciddi derecede ağı kokusuna neden olur.

Join The Discussion