Yaşam

Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

YGS sınavları bitti, şimdi sıra LYS sınavlarında. 10-11, 17-18 Haziran tarihleri arasında yapılacak olan sınavlar neticesinde belli bir puanı yakalayanlar iki yıllık veya dört yıllık üniversite programlarına devam edebilecekler ve belki de asıl konu –sorun sınav sonrası yaşanacak zira üniversiteyi kazanmakla iş bitmiyor. Tercih meselesi başlı başına bir konu.

ÖSYM

ÖSYM

İşte Tercih Yaparken Düşünülmesi Gerekenler

  • Öncelikle sınava giren aday ne istediğini çok iyi bilmeli ve ne toplumun, ne ailesinin, ne arkadaşlarının etkisinde kalmamalı. Bu uzun bir yol ve hayat da yap boz değil. O yüzden kişi hangi meslekte gerçekten mutlu olacak, gerçekten hangi meslekte kendini doğru ifade edecek ise o mesleğe yönelmeli. Herkes bilim insanı, mühendis olmak durumunda değil. Asıl olan işinde en iyisi olabilmek.
  • Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus kişinin kendi yeteneklerini çok iyi bilmesi. Bunu bir örnek ile açıklamak gerekirse kişi doktor olmayı isteyebilir ama ölü görmeye dayanamıyorsa, kan görünce bayılıyor ise bu mesleği sevmesi ve istemesi ne yazık ki yeterli olmayacaktır.
tercih yapmak

tercih yapmak

  • Ailenin ekonomik gücü de elbette düşünülmeli ama birinci plana alınmamalı. Özel okullar istense bile ailenin ekonomik gücü yok ise bu durum bir kez daha düşünülmeli ve yine de özel okula gidilmek isteniyorsa burs durumu araştırılmalı.
  • Okul seçimi de son derece önemli. İyi bir okul olmasına mutlaka özen gösterilmeli.

Join The Discussion