Teknoloji

Web Sitesi Aylık Trafik Nedir?

Web sitesi trafiği, sitenize giren kullanıcı sayısıyla doğru orantılıdır. Kullanıcılar web sitenize girip bir fotoğraf indirdiğinde, bir video izlediğinde ya da bir sayfa açtığında bir veri aktarımı olur. Web sitenizde yapılan her işlem aslında bir veri indirme işlemidir. Yani kullanıcılar web sitenize girdikçe bir veri aktarımı oluşur ve bunların toplamına da web sitesi trafiği denir.

web trafik

Örnek vermek gerekirse aylık trafik limiti 10 GB olan bir sitede eğer ayın sonuna ulaşmadan limit dolarsa kullanıcılar siteye erişemez. Siteden açılan her sayfa, görüntülenen her resim ve ya izlenilen her video bu limiti doldurur.

Web sitemin trafiğini nasıl öğrenirim?

Web sitenizin trafiğini öğrenmek istiyorsanız uygulayabileceğiniz en iyi yöntem web sitenize bir sayaç eklemektir. Ekleyeceğiniz sayaç ile web sitenize kaç kişinin girdiğini öğrenebilirsiniz. Bu işlem için Google Analytics’i kullanabilirsiniz. Fakat şunu hatırlatmak isterim ki bu sayaçlardan tam olarak doğruyu yansıtmayabilir. Yine de sizin için iyi bir yol gösterici olacaktır.

Örneğin kullanacağınız bir sayaç ile web sitenize giren kullanıcıların sitenizde ne kadar vakit geçirdiğini görebilir, hangi sayfalara tıklayıp oralarda ne kadar süre kaldıklarını öğrenebilirsiniz. Bu bilgiler kullanıcıların siteniz hakkında ki düşünceleri için güzel bir ipucu olacaktır. Bunları göz önünde bulundurarak sitenizi kullanıcılar için daha güzel bir yer haline getirebilirsiniz.

Web sitemin trafiğini nasıl arttırırım?

Peki, web sitenizin aylık trafiğini arttırmak için ne yapabilirsiniz? Daha fazla kullanıcının web sitenize girmesini nasıl sağlarsınız?

Web sitenizi aktif tutun

İlk olarak düzenli bir biçimde içerik paylaşmanız gerek. Web sitenizin daha aktif olması sizin arama motorlarında daha üst sıralarda görünmenizi sağlar. Arama motorları, düzenli içerik paylaşan ve özgün sitelere daha fazla öncelik verir. Bu sebeple özellikle yeni açılan bir web siteniz varsa sitenizi olabildiğince aktif tutun.

SEO iyileştirmesi yapın

SEO (search engine optimization) yani arama motoru optimizasyonu yapmak sitenizin arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlar. Bu da daha fazla kullanıcın dikkatini çekip sitenize gelen trafiği arttırır.

Arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak için ilk olarak sitenizin içerik olarak düzgün ve tutarlı olması gerekir. Aynı zamanda özgün içeriklere sahip olmanızda önemlidir. Bu kriterler arama motorları için çok önemlidir. Ayrıca sitenizin hızlı ve güvenli olduğundan emin olun. Bu şartları sağladığınız zaman web siteniz arama motorlarında üst sıralarda yer alır.

Sitenizin tanıtımını yapın

Son olarak sitenizin reklamını yapmak aylık trafiğinizi arttıracaktır. Bunun için ücretli olarak reklam verebilir ya da sosyal medyayı kullanabilirsiniz. Web sitenizin içeriğine bağlı olarak açacağınız bir instagram hesabı web sitenize kullanıcı çekebilir ya da e-posta pazarlama şirketleri ile hedef kitlenize sitenizin tanıtımının yer aldığı e-postalar göndererek kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz

Join The Discussion