Yaşam

Ankara’ya Gelmek İçin 4 Neden

Türkiye’nin başkenti olan Ankara, gerek coğrafi konumu, gerek tarihsel ve kültürel varlıkları, gerekse de iş hayatı gibi birçok insanın çeşitli nedenlerle ziyaret ettiği bir şehirdir. Ancak, insanların Ankara’yı görmesi için 5 neden vardır. Bunların en başında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucu lideri, ulu önder Gazi Mustafa Kemal’in anıt mezarının bulunduğu Anıtkabir’dir.

anıtkabir

anıtkabir

Anıttepe bölgesinde bulunan Anıtkabir, Ankara’nın birçok bölgesinden rahatlıkla görülen bilen bir yapı olup, damarlarında asil Türk kanı taşıyan her insanın görmesi gereken bir yerdir. Ankara’ya gelmek için ikinci nedeniniz ise Hacı Bayram-ı Veli Cami ve Türbesi, çevresindeki eski Ankara evlerinin yer aldığı Hamamönü bölgesidir. Tarihin turizmle harmanlandığı bölge olan Hamamönü son dönemlerde özellikle birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Başkentte Tarihin Kapılarını Aralayın

Hamamönü bölgesi Cumhuriyet dönemi evlerin restore edilerek turizme kazandırılmasıyla birlikte özellikle Ramazan ayında büyük rağbet görmektedir.Yaklaşık 5 milyonu aşkın insanın yaşadığı Başkentte gelmek için üçüncü nedeniniz ise Cumhuriyet tarihimize ev sahipliği etmiş olan Ulus bölgesidir. Ulus içerisinde bulunan birçok yapı Türkiye Cumhuriyet’ inin kuruluş yıllarına tanıklık etmiştir.

hamamönü evleri

hamamönü evleri

Özellikle Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde kurulan bankaların merkez binaları, Cumhuriyet’imizin temellerinin atıldığı meclis binası ve daha birçok yapı bu bölgede yer almaktadır. Dördüncü ve göze çarpan bir diğer güzide yapı ise Beypazarı ilçesidir.Beypazarı ilçesi, birçok tarihsel gelişimi içerisinde barındıran ve şimdi ülke ekonomisine turizmle katkıda bulunan güzide bir ilçedir.

Join The Discussion