Finans

Fomo Nedir ?

Fomo Nedir sorusunun cevabı oldukça basittir. Fomo İngilizce bir terimdir ve Fear of Missing Out kelimesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Anlamı ise bir şeyleri kaybetme korkusu olarak açıklanabilmektedir. Başkalarının yaptıkları şeyler ile sürekli bağlantıda kalma isteği de bu terim ile açıklanabilmektedir. Fomo temelde psikoloji ile kullanılsa da son dönemlerde ekonomi alanlarında da bolca karşımıza çıkmaktadır.

Fomo Nedir

Psikolojide Fomo

Bilim insanları Fomo Nedir sorusuna sanal uyuşturucu cevabını da vermektedir. Özellikle psikolojide sosyal medya nedenli olan bu hastalık kaçırma korkusuna sebebiyet vermektedir. Bu problem daha çok telefonu ve sosyal medya ile çok vakit geçiren insanlarda görülmektedir. Çevreye bağlı yaşayan ve sürekli etrafını kontrol etme isteği olan insanlarda hastalık otomatik olarak görülmektedir. Hiperaktif ve dürtü bozukluğu olan insanlarda en sık rastlanan hastalıklardan bir de Fomo olmaktadır. Bu hastalık insanların bilinç dengesini bozarak onlara sürekle anksiyete atakları yaşatıyor. Bir süre sonra da bu durum algı mekanizmasını bozuyor. Son araştırmalarda Z kuşağının Fomo riskine daha çok sahip olduğu açıklanmıştır. Z kuşağı teknoloji devrinin içine doğduğu için otomatik olarak bu hastalığa da sahip oluyorlar. Fomo hastalığı 15 – 25 ve 25 – 35 yaş aralıklarında sık sık bulunmaktadır. Özellikle gençlerin kendini eksik ve güvensiz hissetmesine yol açan bu rahatsızlık gün geçtikçe kötü bir duruma geliyor. Bedensel olarak da kendini kötü hisseden gençler sosyal medya üzerindeki insanlara benzemek ve onlar gibi yaşamak için sağlıklarını da tehlikeye atıyorlar. Bu konuda ise en büyük sorumluluk ailelere düşüyor. Çocukları sosyal medyadan biraz da olsa uzakta büyütmek ve farklı hobiler bulmak bu rahatsızlığı engellemenin en kolay yollarıdır.

Ekonomide Fomo

Son dönemlerde kripto paralar tüm dünyayı etkisi altına almış ve birçok insan da doğal olarak bu sektöre giriş yapmıştır. Kripto para sektörünün en önemli kısmı piyasaya hakim olmak ve sürekli olarak kontrol ederek muhtemel fırsatları kaçırmamaktadır. Bu da Fomo Nedir sorusunu cevaplamaktadır. Kripto paraların sabit kalmaması ve değerlerinin sürekli farklılık göstermesi yatırımcılarda fırsatı kaçırma duygusunu uyandırmaktadır. Bu da birçok insanda rastlanan bir durumdur. Sosyal medyada olan durumların hepsi ekonomi ve ticaret sektörleri için de geçerli olmaktadır. Sektör sürekli değişir ve sürekli yeni fırsatlar oluşur. Piyasayı takıntılı bir şekilde takip etmek ve bilgisayar başında oturmak da bu hastalığı tetiklemektedir. Bu nedenle de Fomo vakalarının sayısı her gün artmaktadır.

Join The Discussion