Yaşam

Bisiklet Sporu Nedir?

Ülkemiz de dahil birçok ülkede bisiklet bir amacın yanı sıra, aynı zamanda bir araç olarak da kullanılıyor. Amacı dahilinde sağlığa pek çok yararı olan bisiklet sporu, kolaylık sağlayarak ulaşım sorununu da ortadan kaldırıyor.

Bisiklet Nedir?

Genellikle iki tekerlekli ve pedal sistemi ile arka tekerleğinden güç alarak yol kat eden eğlence, spor ve ulaşım aracıdır. Dağ bisikleti, yarış bisikleti, şehir bisikleti, tur bisikleti, tandem bisikleti, bmx, elektrikli bisiklet vb. gibi birçok çeşidi olan bisiklet, kullanıcılarına, amaçlarına ve yol durumlarına göre farklılık göstererek fayda sağlıyor.

Bisikletin Tarihi

1817 yılında Alman asıllı Karl von Drais tarafından icat edilen bisiklet pek çok yenilik ve manevra kabiliyeti ile gelişerek günümüze kadar gelmiştir. İlk zamanlar malzeme ve işçilik maliyeti sebebi ile kullanımı az olması, 1800’lü yılların sonunda seri üretime geçilerek daha çok talep edilir hale getirilmiştir.

Bisiklet Sporu

İki tekerlekli bisikletlerin manevra kabiliyetlerinin gelişmesi sonucunda her yaştan insanın yapabileceği ve eğlenceli bir spor branşıdır. Başta Avrupa ülkelerinde olmak üzere birçok yarış düzenlenmektedir. Bu yarışlarla birlikte profesyonelliğin yanı sıra amatör olarak da bu sporu yapabilirsiniz. Ülkemizde profesyonel olarak bisiklet yarışlarına katılabilmek için Gençlik ve Spor Bakanlığı üzerinden çıkarılacak bir lisansa sahip olmalısınız. Bu lisans için gerekli bilgiler Bisiklet Federasyonu sayfasında mevcuttur.

Bisiklet Sporunun Yararları

Şekilli bir kalça ve bacak için bisiklet iyi bir egzersiz olacaktır. Bunun yanı sıra kilo vermenize de yardımcıdır. Fit bir görünüm kazanmanıza olanak sağlar. Dengenin gelişmesine katkı sağlar. Birçok kas grubuna yönelik gelişim sunar. Kardiyovasküler sistemi güçlendirir. Kalp sağlığını korur. Kas ve eklem ağrılarına iyi gelir. Hareket kabiliyetinizi kolaylaştırır. Postür bozukluklarını engeller. Stresi azaltır ve sosyalliğe yardımcı olur. Dikkat gerektirdiği için beyin fonksiyonlarınızın daha verimli çalışmasını sağlar. Araştırmalar doğrultusunda meme ve kolon kanserini önler. Hamile kadınlarda kullanım sonucu, doğumun kolaylaşmasını sağladığı gözlemlenmiştir. Yorgunluk sebebi ile kaliteli bir uyku süreci geçireceğiniz anlamına gelir. Çevrecidir. Toplu taşıma ve araç yerine bisiklet kullanmanız, doğaya da katkı sağlayacaktır. Bu bağlamda para biriktirmeniz de kolaylaşacak, cebinize de yarar sağlayacaktır.

Kurallar

Bu eğlenceli, yararlı ve aynı zamanda rekabetçi sporu yapacak olanlar için temelde sadece 2 basit kural vardır.  Bisiklet sporu amatör olarak fayda sağlasa da profesyonel olarak yarışmalara katılmak istenildiği takdirde çok basit kurallara sahiptir. Bu yarışlar uzun sürer ve oldukça mücadeleye dayalı geçer. Yarışlarda bitiş çizgisini ilk geçen yarışı kazanır. Fakat bu yarışlar ikiye ayrılır. Bunlar pist yarışı (veledrom) ve yol yarışlarıdır. Yol yarışlarında bir değişken etmen olarak süre de devreye girebilir. Bu durumda verilen süre dahilinde yarışı bitirmeniz gerekir. Bisikletlerin boyutları ise bu sporda diğer bir kuraldır. Bisikletin genişliği en fazla 50 cm olması gerekirken, uzunluğu ise en fazla 2 m olmalıdır.

Join The Discussion