Yaşam

Bu Şehirlerde İnsanlar Nasıl Yaşıyor?

Aşırı sıcak, aşırı soğuk, aşırı kalabalık ya da sefalet… Bazı insanların neden hala oralarda yaşamakta olduğunu veya yaşamak için ne sebepleri olduğunu anlamak biraz zor.

Dharavi (Hindistan)

Dharavi gecekondu mahallesi şu an yaklaşık 750 bin ila 1 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor ve sadece 535 dönüm kadar bir alanda yaşıyor. Gecekonduda yaşam koşulları normal standartlardan çok aşağıda; sağlıklı bina, temiz su, güvenlik ve hijyen imkânlarına erişim içler acısı. Bununla birlikte, Dharavi’nin gelişmekte olan ekonomisi, çoğunlukla imalat sanayine dayanıyor ve tahmini yıllık cirosu 500 milyon doları buluyor.

Hindistan

Hindistan

La Rinconada (Peru)

La Rinconada, Andezit’te bir altın madeni çevresinde kurulmuş, Peru’nun güneyinde nispeten yeni bir şehirdir. Altın fiyatının artmasıyla Rinconada’nın nüfusu son 20 yılda patladı. Şehrin kanalizasyon sistemi ya da yolu yok, birçok insan sefillik içinde yaşıyor ve tehlikeli koşullarda çalışıyor. Madencilerin, maaşlarının olmadığı, ancak her ayın bir günü ‘taşıyabilecekleri kadar çok’ altın madeni alma hakkına sahip oldukları iddia edilen “cachorreo” sistemi tarafından ödeme alıyor.

Oymyakon (Sibirya)

Oymyakon, yaklaşık 500 kişinin bulunduğu Sibirya’daki küçük bir kasabadır. Rusya’daki -68°C’den düşük sıcaklıklar kaydeden Oymyakon genellikle dünyadaki en soğuk şehir olarak kabul edilir. Kış boyunca sıcaklık hiçbir zaman donmuş yerin buzlarını çözmez ve yerel ölüler için gömülmeden önce şenlik ateşi günlerce yeryüzünü ısıtmalıdır.

ölüm vadisi

ölüm vadisi

Ölüm Vadisi (Kaliforniya)

Ölüm Vadisi, Kaliforniya’da, Kuzey Amerika’nın en sıcak ve en kurak bölgesi olduğu için ünlü bir çöl vadisi. Buradaki ortalama yaz sıcaklığı, yaklaşık 47°C, ancak 1913 yılında Fırın Deresi’nde bir sıcak hava dalgası 56°C sıcaklığa ulaştı. Aşırı sıcağa rağmen, yerli Amerikalılar Ölüm Vadisi’nde yaşıyor.

Join The Discussion