Yaşam

Kamp Tatili Nerede Yapılır?

Türkiye’de, 3 tarafının denizlerle çevrili olması sebebiyle pek çok kamp alanı bulunuyor. Burdur’dan Muğla’ya, Mersin’den Çanakkale’ye kadar kamp atabileceğiniz yüzlerce yer var. Bu yazıda bunlardan birkaçını bulabileceksiniz.

Salda Gölü, Burdur

Salda gölü Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunur ve harika bir doğaya sahiptir. Bembeyaz kumları ve turkuaz rengi sularıyla bir cennet bahçesi gibi görünür. Salda gölünü çevreleyen tepeler ormanlarla kaplıdır. Salda gölü dünya içinde önemli bir noktada bulunmaktadır. Çünkü özel bir kuma sahiptir. Hatta 2020 yılının Temmuz ayında NASA, Mars’taki Jezero krateri ile Salda Gölü’nün büyük benzerlikleri olduğunu söyleyen açıklamalar yapmıştır.

Kapıdağ Yarımadası, Erdek, Balıkesir

Kapıdağ Yarımadası Balıkesir’in Erdek ilçesinde bulunur ve yıpranmamış doğasıyla tatil yapmak için bulunmaz yerlerden biridir. Kapıdağ yarımadası eskiden bir adaymış fakat yıllar boyunca dalga biriktirerek bir kıstakla anakaraya bağlanmıştır.

Kabatepe, Kumtepe, Çanakkale

Kabatepe sahilleri kamp atmak isteyen tatil severler için ideal yerlerden. Çanakkale’nin Gelibolu yarımadasında, Eceabat ilçesinde milli parkın içindedir. Kabatepe sahillerinin denizi ve kumsalı eşsizdir. Orman ve denizin arasındaki mesafe çok yakındır, hemen hemen 20 adım kadardır. Kıyısında beyaz çakıl taşları vardır, suyu berraktır ve turkuaz rengidir. Bir ucunda liman, bir ucunda ise balıkçı barınakları bulunur.

Kelebekler Vadisi, Fethiye, Muğla

Kelebekler Vadisi Türkiye’nin en özel noktalarından biridir ve kampçıların da neredeyse en çok ziyaret ettikleri bölgedir. 3 tarafı dik kayalıklarla çevrilmiştir ve bu dik kayalar denizle buluşur. Kelebekler vadisini çevreleyen kayaların yüksekliği 350 metreyi bulur. Kumsalı ve denizi temiz ve harikadır. 1995 yılından bu yana 1. derece SİT alanıdır. Bu alanda yapılaşma izni bulunmadığından genelde kamp atmak isteyen insanlar tarafından çokça tercih edilir. Aynı zamanda kelebekler vadisine ancak deniz yoluyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Burada yaşamakta olan kelebek türleri bölgeye adını vermiş. Aynı zamanda kelebekler vadisinde daha pek çok endemik tür yaşamaktadır ve bu sebeple de kelebekler vadisi dünya mirası olarak gösterilmektedir. Burada yaşayan kelebek türlerinin sayısı 80’in üzerindedir.

Şavşat Karagöl, Artvin

Şavşat’ta isterseniz kamp atabilirsiniz, eğer kamp atmak istemezseniz içinde bungalow evlerin de olduğu bir işletme var.  Şavşat aynı zamanda sakin şehir ünvanı olan bir ilçedir. Karagöl, Sahara Milli Parkı’nın içinde yer almaktadır. Özellikle sonbahar döneminde hem Türkiye’den hem yurtdışından gelen turistlerin akınına uğrar. Şavşat gölünde 4 mevsim karavanıyla gelmiş insanlar görebilirsiniz. Karagöl’ün çevresi ladin ve çam ağaçlarıyla kaplanmıştır. Göle kuşbakışı olarak baktığınızda göl bir kalp şeklinde görünür.

Bunlar da Türkiye’de kamp atabileceğiniz yerlerden sadece birkaçı. Türkiye’de kamp atabileceğiniz alanlar saymakla bitmez. Fethiye’deki Kabak koyu,  Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki Gito yaylası, Isparta’daki Dedegöl dağı, Edirne Keşan’daki Gökçetepe, Düzce’deki Torkul Gölü, Karabük’teki Yenice Ormanları ve Balıkesir Burhaniye’deki Altın Kamp gibi pek çok kamp alanı bulunuyor.

Join The Discussion