Yaşam

Çilek nasıl yetiştirilir?

Günlük hayatımızda en çok merak edilen sorulardan birisi de “Çilek nasıl yetiştirilir?” olarak karşımıza çıkıyor. Birçok kişi evde çilek yetiştirmek istiyor.

Çilek, günümüzün en çok tercih edilen meyvelerinden birisi olarak yer alıyor. Özellikle yaza doğru ve yaz vakti yenilen bu meyveyi evinde dikmek ve büyütmek isteyen kişiler de bulunuyor. Bu kişiler çilek fidesi alarak çilek bakmak ve bunu en iyi koşullarda büyütmek, sonrasında meyvesini yemek isteyebilir.

Çilek nasıl yetiştirilir

Birkaç çilek fidesi alıp bu çilekleri yemek hem ekonomik açıdan kâr elde etmeyi sağlıyor hem de bu çilekleri çilek reçeli gibi ürünler için değerlendirmeye olanak tanıyor. Şunu da belirtmek gerekiyor ki her dönemde çıkan çilek miktarı farklı olabilir. Bazen bol bol çıkar, bereketli olur. Bazen oldukça az çıkabilir. Kaliteli bir şekilde çilek yetiştirmek için bilinmesi gereken birçok detay bulunuyor.

Çilek yetiştirmek için gereken koşullar

Çİlek yetiştirmek için gereken koşullardan birisi seçilen çileğin evde yetiştirmek için uygun bir çilek olması. Çilek saksıda rahatlıkla büyüyebilecek bir çilek ise bu çileği yetiştirmek için herhangi bir sorun yaşanmaz. Bunun yanı sıra seçilen saksının da biraz derin olması gerekiyor. Çünkü çileğin kökleri gereğinden fazla derine gitmek isteyebilir. Çileğin daha verimli büyümesi ve daha çok meyve vermesi için çilek yetiştirmek isteyenler bu detaya dikkat etmeli.

Çilek yetiştirirken elde edilmesi gereken koşullardan birisi de toprağın torf olması yani gübre bakımından zengin bir toprak seçilmesi. Eğer toprak yeterince zengin minerallere sahip olursa bu çileğin daha verimli bir şekilde ortaya çıkmasını sağlar. Bunun yanı sıra bilinmesi gereken bir diğer durum çileğin hassas bir şekilde ekilmesi. Çilek, çok küçük bir fideye sahip olduğu için dikerken köklerine ve sapına zarar verilmemesi gerekiyor. Öncelikle toprak eşilmeli ve sonrasında çilek içerisine yerleştirilip üzerine toprak dökülmeli. Bu yöntem ile birlikte çilek sorunsuz bir şekilde büyüyecektir.

Çilek yetiştirirken bilinmesi gereken bir diğer konu çileğin bulunduğu ortam olmakta. Çilek fidesi küçük olduğunda çok hassas olacağı için daha kolay ölebiliyor. Bundan dolayı toprağın sık sık nemlendirilmesi ve aşırı ıslak olmaması gerekir. Kuru toprak olmamasına özen gösterilmeli, ortamın güneş alması sağlanmalı. Güneşli bir ortamda çilek yetiştirmek çileklerin daha tatlı olmasını sağlayabiliyor.

Sağlıklı çilek yetiştirmek

Eğer gerekli koşullar sağlanabiliyorsa yapılması gereken hemen en yakın fideciye veya tarım mağazasına gidip birkaç çilek fidesi almak. Bunun yanı sıra güvenli bir internet mağazasından da çilek fideleri alınabilir. Çilek fidesinin küçük olduğundan bahsetmemiz gerekiyor. Buna göre çilekleri ezilmeyecek bir şekilde taşımak ve eve getirmek önemli. Fiyatları 40 kuruştan başlayarak yükselen bu fidelerden aldıktan sonra saksılara arada biraz boşluk kalacak şekilde dikmek yeterli oluyor.

Join The Discussion