Yaşam

Hayır Demeyi Öğrenmek Hayatı Nasıl Etkiler?

Kibar ve nazik olmanın her ikisi de önemli erdemler olsa da, bazen en yakınlarımız ve en sevdiklerimiz tarafından istismar edilmeye yol açabilirler. Doğuştan insanları memnun eden biriyseniz, hayır demek size neredeyse saygısızlık gibi görünebilir. Ancak her şeye evet demek stres ve kırgınlık yaratabilir, kendi ihtiyaçlarınızı ikinci plana atmanıza neden olabilir.

Gerektiğinde hayır diyebilmek kendi ihtiyaçlarınıza ve isteklerinize öncelik vermenizi sağlar. Bir insanın hayatını güçlendirebilecek en önemli ifade şekillerinden biridir. “Hayır” iletişim yeteneği kendi hayatınızın sürücü koltuğunda oturduğunuzu hissettirir.

Hayır Demek Nasıl Öğrenilir?

Hayır demeyi öğrenmek isteyen kişilerin ifade şekillerinde de değişikliklerin olduğunu veya olması gerektiğini söyleyebiliriz. Araştırmalara göre bu kişiler herhangi bir konuda konuşurken yapamam yerine yapmıyorum, o rengi giyemem değil o rengi giymiyorum gibi sınırları olduğunu açıkça gösteren ve konuşmayı açık bırakan ifadeler tercih ettiklerini göstermektedir.

Hayır Demeyi Öğrenmenin Önemi

Dünya hayatlarının hayır demeyi öğrendikten sonra önemli ölçüde iyileştiğini ifade eden kişilerle doludur. Örneğin iş yerinde hayır demek kendi görevlerinize odaklanmanızı sağlayabilir. İş tanımınızın dışında fazladan iş yapmaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir. İşinizi zamanında ve daha iyi yapma gücü verir. Mesai saatleri dışında telefon görüşmelerine hayır demek veya hafta sonları acil olmayan e-postaları yanıtlamayı ertelemek, iyi bir iş-yaşam dengesi bulmanıza yardımcı olabilir.

Size duydukları sevgi, benlik, vb. ihtiyaçları yerine getirdikten sonra çocuklarınıza karşı gerektiğinde hayır demeyi öğrenmek onlar için iyi olabilir. Ruh sağlığı uzmanları çocukların ara sıra hayır ifadesi ile karşılaşmaları otokontrol duygusu geliştirmelerine yardımcı olur. Bu beceriler yetişkinlik ödevleri için önemlidir.

Arkadaşlarınıza herhangi bir davetlerini kabul edemeyeceğiniz durumlarda kendinizi ifade ederek kibarca reddetmeniz gerekebilir. Bu durumda içerisinde bulunduğunuz durumu anlatarak ikiniz için de uygun olan bir zaman ve yer belirleyerek daha sonra görüşmek her zaman daha sağlıklı olandır.

Tabii ki hayır demenin yanlış olduğunu öğrenerek büyüyen insanlar olarak bunu yapmak başlangıçta söylenildiği kadar kolay olmayabilir. Hayır demeyi öğrenmek pratik gerektirir.

Join The Discussion