Yaşam

Televizyon Bağımlılığında Kurtulmak

Ülkemizde oldukça yüksek bir orana sahip olan televizyon izleme oranı genel olarak aile ilişkilerine de zarar veriyor.  Eşler arasında iletişimi kopmasının yanı sıra birbirini tanımayan duygularından haberdar olmayan küçük topluluklar yaratıyor. Özellikle televizyon izlensin ya da izlenmesin sürekli olarak açık olması kuramı ülkemizde en çok rastlanan durumdur. Televizyonun sürekli olarak açık olması ya da anne ve babanın sürekli onula ilgilenmesi çocuklarında dikkatini çekerek erken televizyon bağımlılığı yaşanmasına sebep olur.

Televizyon Bağımlılığında Kurtulmak

Televizyon Bağımlılığında Kurtulmak

Böylece çocuklarınız sürekli olarak televizyona maruz kalarak beyin gelişiminde gerilik ile karşı karşıya kalabiliyor. Çocuklar gelişimleri sırasında beş duyu organlarını da kullanması gerekiyor. Televizyon, bilgisayar ve telefonlar ise beynin yeterli akar çalışmasına engel olur. Bunun yanı sıra çocuklarda erken ergenlik denilen durumun yaşanmasına sebep olur.

Televizyon Bağımlılığında Kurtulmak

Televizyon Bağımlılığında Kurtulmak

Neler Yapılabilir?

  • Her hangi bir diziyi ya da programı seyretmek istiyorsanız saatinde açıp dizi ya da program bitiminde televizyonu kapatın.
  • Size bir şey katmayan program ve benzeri yayınları seyrederek değerli olan zamanınızı bu gereksiz yayınlar ile geçirmeyin.
  • Hobi edinin. Habisi olan kişiler televizyon ve benzeri aletlere olan yoğunluğu daha azalır. Ev hanımı iseniz evde yaparak küçük kazançlar elde edeceğiniz uğraşlara da yönelebilirsiniz. Bunun yanı sıra kitap okumak da son derece etkilidir.
  • Televizyonu izleme sıklığınızda yaptığınız değişikliği aileniz ile de paylaşın.

Join The Discussion