Yaşam

Işık Kirliliği Nedir? Neden Olur?

Işık kirliliği günümüzde oldukça önemli sorunlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Işık kirliği ve çeşitlerine bakacak olursak şunları görürüz. Özellikle ışık kirliliğinin nedeni, geceleri etrafımızı daha iyi görebilmek adına yapılan ya da daha hoş bir görüntünün ortaya çıkması için kullanılan ışıklar ya da insanların ilgisini çekmek amacıyla yapılan ışıklandırmalar sonucu ile çevreye sağlığa zararlı ve birçok canlıyı olumsuz yönde etkileyecek ışıklandırmalar ortaya çıkmıştır.

Işık kirliliği nedir buna bakacak olursak, ışık kirliliği aşırı ve yapay bir şekilde olan ve canlı türlerini rahatsız eden bir ışık huzmesine verilen addır. Işık kirliliği istenmeyen birçok sağlık sorunu meydana getirebilmesi bakımından oldukça önemlidir bir konudur. Işık kirliliği nedeni ile günümüzden 100 yıl önce geceleri büyük şehirlerde gezerken bile gökyüzünde görebileceğiniz yıldızları, samanyolu galaksisini artık değil net görmek ışığını fark etmek bile imkânsız hala gelmiştir.

Sadece bu nedenler değil yarattığı çevre sorunları ile oldukça önemli bir konu olan ışık kirliliği özellikle, ekosistemin bozulmasına yol açan nedenlerden biri olmaktadır. İnsanların ve daha birçok canlının sağlık sorunları yaşamasına neden olması bakımından çevreci önlemlerin alınması gereken bir konu olarak ışık kirliliği oldukça önemlidir. Bunu yanı sıra enerji israfı açısından da başka bir sorun meydana getirmektedir.

Yanlış yapılan aydınlatma yöntemleri ile geceleri gökyüzünün kontrastı bozulmasına neden olmaktadır. Çok fazla ışığa maruz kalmanın sonucu insanların gökyüzünü görmezler. Sadece insanları değil daha birçok canlıyı ve çevreyi etkilemektedir. Özellikle çok fazla ışığın kullanımı ile yapılan aydınlatmalar sonucu vahşi hayatı etkilemektedir. Bunun yanı sıra enerji kaynaklarının daha kolay tüketilmesine neden olmaktadır.

ışık kirliliği

Işık kirliliği özellikle çok kalabalık şehirlerde ve tatil yerlerinde daha çok görülür. Yıllar içinde özellikle günümüzde ışıklandırmalar daha önemli hala gelmiş ve insanlar için çekici olması nedeni ile ışık kirliliği günden güne daha çok arış göstermektedir. Işık kirliliğinin ana nedeni gereksiz yere aşırı ışıklandırma nedeni ile oluşmaktadır. Bu gereksiz ve fazla aydınlatma sonucu ise ışık kirliliğini oluşturmaktadır.

Işık kirliliği nasıl önlenebilir buna bakacak olursak, özellikle gereksiz yere ışıklandırma ve aydınlatmanın kullanımı önlenmelidir. Yanlış konuma sahip ışıklandırmalar ve endüstriyel mekânlarda kullanılan aydınlatmalar ışık kirliliğin başlıca nedenleri arasındadır. Özellikle koruması olmayan ışıklandırma armatürleri nedeni ile ışığın birçoğu gökyüzüne göndermesi nedeni ile çevreye zarar vermektedir. Böylece bu aydınlatmanın birçoğu boşa gitmektedir. Işık kirliliği sadece çevre ve insan yaşamına zarar vermekle kalmıyor aynı zamanda elektik israfı neden ile oldukça zararlı bir hal almaktadır.

Join The Discussion