Sağlık

Depresyondan Uzaklaştıran Yiyecekler Nelerdir?

Bazı insanlar iş ve özel hayatın beraberinde getirdiği problemlerden dolayı stres içerisinde olabilirler. Bu stresten kurtulmak için birçok yöntem vardır. Ancak bazı tüketeceğiniz besinler stresin azaltılmasında son derece etkili olacaktır. Bu yiyecekler içerisinde en dikkat çeken ürün badem olmuştur.

badem

badem

Magnezyum içeren badem kişinin ruh halinde çok olumlu etki yapar ve kişide var olan stresin azaltılmasını sağlar. Meyve ile badem birlikte tüketildiğinde son derece keyifli bir yiyecek halini alır. Kişinin yaşadığı depresyona iyi gelen yiyeceklerden birisi de çikolata olmuştur. Vücuttaki seortonin seviyesinin artıran çikolata, her gün bir parça tüketilmek suretiyle kişinin stresi azaltılır.Depresyonun azaltılması için tüketilmesi gereken bir diğer besin serotin etkisi yüksek olan ıspanak olmuştur.

Yiyecek Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Depresyondan Uzaklaşmak İçin mevsiminde ürünler tüketilmelidir.Mevsimde mutlak olarak ıspanak haftalık olarak tüketilmelidir. Kuşkonmaz yemişi de kişinin depresyonundan kurtulması için son derece etkili bir yiyecektir. Olumsuz düşüncelerden ve hislerden kurtulmak için evde yaptığınız yemeklere kuşkonmaz eklemeyebilirsiniz. Böylelikle hem lezzetli yemekler yiyecek hem de depresyondan kurtulacaksınız. Vücutta serotin seviyesini yükselten yiyeceklerden birisi de muz olmuştur.

ıspanak

ıspanak

Süt ve muz günlük yatmadan tükettiğinizde mutluluk sağlayacak yiyeceklerdendir. Ülkemizde çok fazla yetişmese de, kullanımı da çok yaygın olmasında depresyondan uzaklaştıran yiyeceklersen birisi de avokado olmuştur. Avokado aynı zamanda zihinsel sağlımız ve beyin fonksiyonlarımız için önemli olan potasyum’ sahip meyvedir. Somon balığı ve yaban mersini de depresyondan uzaklaştıran yiyeceklerdir.

Join The Discussion