Finans

Kiralık Ev Nasıl Aranır?

Taşınma zamanı gelip yeni bir eve ihtiyaç duyulduğunda hepimizin karnına ağrılar girer. Ülkemizde emlakçılık sistemi henüz tam randımanlı bir sistem ile çalışmadığı için arama kısmının daha çok bize düşeceğini biliriz. Bu da taşınma yorgunluğunun yanına ev arama stresinin eklenmesi demektir.

Büyük bir şehirde ev arayacaksak sistemli çalışma ile imkan ve ihtiyaç listesini doğru yapmak gerekir.

kiralık

kiralık

Öncelikle ulaşım araçlarını incelenerek, okul veya iş yerimize ulaşım açısından en uygun semtler belirlenmelidir. Böylece şehrin sadece belirli semtlerinde arama yaparız bu da bize zaman kazandırır.

İnternette Ev İlanları

En kolay ev arama yöntemlerinden birisi internet siteleridir. Seçtiğimiz kriterler yardımı ile bize istediğimiz bölgelerdeki kiralık ev ilanlarını gösterecektir. Ancak eski ilanların yayından kaldırılmasının unutulması ya da müşteri çekmek için sahte uygun fiyatlı güzel ev ilanları verilebiliyor olması bu sitelerden yapılan aramaları biraz tereddütlü hale getirmektedir. Gazetelerin ilan sayfalarına bakmak ve bölgede iş yapan emlakçıların dolaşılması da bu süreçte uygulanacak yöntemlerdendir. Tabi hala komisyoncular ile çalışmak istemeyip evinin camına kiralık ilanı yazan ev sahiplerinin olduğunu, bu evlere denk gelebilmek için gerektiğinde sokak sokak gezmek gerektiğini de unutmamak gerekir.

Bütçemizin durumu, aylık kira ve faturalara ne kadar ayırabileceğimiz de bizi belirli fiyatlar içerisindeki meskenlere doğru yönlendirir.

Kaç kişi kalacağımıza göre oda sayısı ve metrekare belirleyebiliriz.

Kişisel tercihlerimiz ve bir evden beklentilerimiz de alternatifler içerisinden hangisinin ön plana çıkacağı noktasında bize fikir verecektir.

kiralık ev

kiralık ev

Mesela soğuk iklimli bir şehirde yaşayacaksak ısınma sistemi önemlidir. Soba mı, kombi mi merkezi sistem mi tercih edeceğimiz bizim beklentinize göre şekillenir.

Sıfır bir ev mi daha rahattır yoksa üzerinden birkaç sene geçmiş oturmuş bir binada mı oturmak istersiniz. Açık balkonlu bir ev mi yoksa kapalı balkon mu daha kullanışlı gelir…

Temel niteliklerin üzerine bu bilgileri de eklediğimiz zaman zaten elimizde karar vermek için birkaç tane uygun ev kalacaktır. Evin güneş alması, içinin yapılı oluşu, gömme dolaplar gibi detayların yardımı ile yeni evimize kavuşabilirsiniz…

Join The Discussion