Yaşam

Geçici Dövme Nasıl Çıkartılır?

Eski çağlardan günümüze vücudun çeşitli yerlerine belirli simgelerin dövme şeklinde yaptırılması moda halindedir. Bu moda halindeki dövmelerin belirli bir süre sonra geçenleri de bulunmaktadır. Vücutta iz bırakmadan geçen bu dövmelere geçici dövme denmektedir. Gerçek dövmeye benzese de geçici dövmeler belirli bir süre zarfında vücuttan çıkmaktadırlar. Kalıcı dövme iğne yardımı ile deri altına yapılırken geçici dövme Hint kınasının çeşitli fırçalar ve spreyler yardımıyla cilde sürülmesi, püskürtülmesi ile yapılmaktadır.

dövme

dövme

Geçici dövmeyi çıkartmak için ise bazı yöntemler denenebilir. Aslında kendiliğinden çıkan geçici dövmeyi daha hızlı bir şekilde çıkartmak istiyorsanız bazı yöntemler deneyebilirsiniz. Mesela; geçici dövmenin kısa süre zarfında çıkmasını istiyorsanız dövme yapılan yeri sık sık yıkayabilirsiniz. Buny yaparken cildi tahriş etmemeye dikkat gösterin ve sabun kullanın. Günde birkaç defa bu işlemi uygulayabilirsiniz.

Kese veya Lif Kullanın

Sıcak banyoda kese yardımı veya lif ile dövmeli yerin yıkanması da geçici dövmeyi hızlı çıkartmak adına yapılan bir diğer işlemdir. Geçici dövmenin çabuk çıkmasını sağlayan bir diğer yardımcı da zeytinyağıdır. Bunun için zeytinyağına bandırılmış bir pamuğu geçici dövme yaptırılan yerde gezindirmek, ovalayarak silmek yeterlidir.

geçici dövme

geçici dövme

Aseton boya çözme özelliği ile bilinmektedir. Dövmeli bölgenin asetonla silinmesi de çıkartma işlemi açısından işlemi hızlandıracaktır. Ancak bilindiği gibi aseton kimyasal bir maddedir ve uzun süre cilt ile temas etmemesi gerekir. Bunun için uygulamayı kısa ve az miktarlarda yapmaya özen gösterin.

Join The Discussion