Sağlık

Hıçkırık Nedir?

İnsan yaşamında görülen ve anlam verilemeyen durumlardan birisi hıçkırıktır. Hıçkırık, hastalık mı, yoksa istemsiz oluşan bir tik mi belli değildir. Hıçkırık, göğüs ve karın boşluğu kısmını birbirinden ayıran diyaframda istem dışı kasılmasından kaynaklı olarak gırtlak bölgesinin kapanmasıyla oluşan ve 2 ile 6 saniye arasında tekrarlanan bir sestir.

hıçkırık

hıçkırık

Her yaştaki insanlar görülen hıçkırık özellikle bebeklerde daha sık görülür. Hıçkırıklar genelde kısa süreli sorunlardır, lakin bazı insanlar hıçkırıkları günler boyu sürmektedir. Uzun süren hıçkırıklar 2 gün 1 ay arasında değişmektedir. Kişilerde uzun süren hıçkırıklar yorgunluğa, uykusuzluğa ve kilo kaybına neden olur. Hıçkırığın çok sıklıkla tekrarlanması akciğer iltihaplanmasına ve böbrek hastalıkları oluşumuna neden olur. Hıçkırığın oluşum nedenleri arasında ilk sırada dolu mide gelir.

Hıçkırık Hangi Hastalıkların Habercisidir

Hızlı yemek yemek, fazla hava almak, sıcak ve soğuk havaların karıştırılması midenin gelişmesine neden olur. Çok sık gülen bir iseniz hıçkırık tutma ihtimali ile karşı karşıyasınız. Çünkü, gülme durumunda kişinin ağzına değişik şekilde hava girdiği için hıçkırma ihtimali vardır. Gülme ne kadar insanlarda hıçkırık oluşturuyor ise stres’te aynı şekilde hıçkırığa neden olan etkenlerden birisidir.

hıçkırmak

hıçkırmak

Oluşan kaygı ve stres diyaframı kasılmalarını tetiklediği için hıçkırık oluşturur. İnsanlar uzun süren hıçkırık inatçı hıçkırık olarak isimlendirilir.  Bu şekilde oluşan inatçı hıçkırıkların altında birçok etken vardır. Reflü, menenjit, MS benzeri hastalıkların oluşabileceğinin de bir göstergesi olmuştur.

Join The Discussion