Yaşam

Ödeme Alışkanlıklarının Kredi Notuna Etkisi Nedir?

Kredi kartı ödeme alışkanlıkları, kredi notunun hesaplamasında %35 oranında etki ediyor. Bu konuda alışkanlık kazanmanız oldukça önemlidir. Kredi kartı ödemeleri, bazen kişinin durumu yerinde bile olsa bu durumu alışkanlık edinmediği için ödemeleri aksatabilir. Bu durum kredi notunuzu aşağı çekecektir. Bankalar bu nedenle kişilerin ödeme alışkanlıklarını analiz eder ve bunun sonucuna göre başvurularını onaylar.

Kredi kartı taksitlerinin geciktirilmesi, direk olarak kredi notunuzu düşürecektir. Taksitleri mutlaka son gün olmadan ödemeli, 1 ya da 2 günlük gecikmenin bile kredi notunuzu düşüreceğini unutmamalısınız. Bu nedenle taksitlerin ödemesi asla son güne bırakılmamalı, mümkün olan en kısa zamanda ödenmelidir. Diyelim taksiti geciktirdiniz. Yine mümkün olan en kısa sürede borcunuzu ödeyin. Çünkü 1 gün gecikme ile 30 gün arasında ki gecikme notu çok farklıdır.

Kredi Kullanım Yoğunluğunun Kredi Notuna Etkisi

Kredi kartı kullanmayı alışkanlık haline getirmiş olan kişiler, kredi kartı kullanmayan kişilere oranla %10 daha fazla kredi notuna sahip olurlar. Kredi kartını ne kadar çok kullanırsanız kredi notunuz o kadar yüksek olacaktır. Tabi ki bu yoğun kullanım bir sürü borç yapmanıza neden olur. Eğer bu borçları düzenli olarak ödemezseniz, ödemelerinizi geciktirirseniz kredi notunuz düşecektir. Notunuzun artması için kredi kartını sık kullanmak ama borçları zamanında ödemek şarttır. Düzenli olarak ödenen taksitler kredi notunuzu olumlu etkileyecektir.

Kredi Notunu Etkileyen Diğer Faktörler Nelerdir?

Kredi notunu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlere dikkat edip etmemeniz kredi notunuzu belirleyecektir. Bu diğer etkenler kredi notunun hesaplanmasında %9 oranında etki sağlar. Kişiler sürekli kredi başvurusunda bulunur ve başvuruları her seferinde reddedilirse kredi notu düşer. Kredi başvuru sayısı fazla olanlar, kredi tahsis birimlerince gözlem altına alınır. Kişinin sürekli başvuru yapması şüpheli davranış olarak kabul edilir ve kayıt altına alınır. Yeni yapılacak bir başvuruda önceki başvurular değerlendirilir ve kişi şüpheli bulunduğu için kredisi onaylanmaz. Kredi notunu etkileyen daha birçok neden vardır. Bunlar; taksitleri ödeme zamanına, kart kullanım yoğunluğuna ve ödeme alışkanlıklarına göre şekillenir.

Join The Discussion