Sağlık

Sahte Dezenfektanlara Dikkat

Dünyayı olduğu gibi ülkemizi de görülen korona virüs sonrasından özellikle dezenfektanların kullanımına yer verilmeye başlandı. Dezenfektanların bu denli çok talep edilmesi sonrasında piyasada dezenfektan bulunması zorlaşırken aynı zamanda fiyatları oldukça arttı.

Virüsten korunma yöntemleri arasında yer alan dezenfektan kullanımının artması sonrasında ise fırsatçılar sağlık için zararlı olan dezenfektan üretimine yer verdi. Piyasada yer alan sahte dezenfektanlar ise sağlık için son derece zararlı olan etkilere sebep olmaktadır. Bu neden ile dikkatli olunması ve sahte üretim ile sunulan, denetimsiz olan ürünlere yer vermeniz önerilir.

Sahte dezenfektanlardan korunmak için gerekli önlemlere yer vermek oldukça önemli olup ürün hakkında emin olamıyorsanız kendi el dezenfektanınızı kendiniz de evinizde yapabilirsiniz. Özellikle mikropları öldüren sirkeden yararlanmanın yanı sır anti septik özelliğe sahip olan çay ağacı kullanımlarına yer vererek ideal bir dezenfektan hazırlayabilirsiniz. Alkol sebebi ile zarar görebilecek olan hassas ve kuru cilde sahip olanlar içinde son derece ideal bir dezenfektanı kendiniz ya da sevdikleriniz için hazırlamanız mümkün.

Dezenfektan Yapımı

Dezenfektan yapımı için beyaz sirkenin yanı sıra elma sirkesi de kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra çay ağacı yağı ve lavanta yağını 3’ er damla olarak kullanmanız mümkün. 2 çorba kaşığı sirke içine yağların yanı sıra 2 bardak ılık su koyarak karışımı bir şişeye koyarak çalkalamanız yeterlidir.

Join The Discussion