Sağlık

Ödev Sorumluluğu Nasıl Kazandırılır?

Çocuk gelişiminde sorumluluk bilincinin erken yaşlarda edinilmesi ilerleyen yaşlar için son derece önem taşır. Bebeklik çağını geçen ve artık kendi başına birçok işi becerebilen çocuğunuza belli sorumlulukları vererek başlayabilirsiniz. Elbette ilk zamanlar daha küçük sorumlulukları vermeniz ve uygulamaları takip etmeniz gerekir. Fakat yaptığınız bu uygulamalar okul çağına geldiğinde ödev konusunda hiçbir zorluk yaşamanızı sağlayacak olan etkendir.

Televizyon Bağımlılığında Kurtulmak

Ödev yapmanın kendi sorumluluğun da olduğunun farkında olan çocuk okul sonrasında hiç siz söylemeden kendiliğinden ödevine oturur. Ödevini bitirmesi gerektiğini bilir. Bazı çocuklarda başka sorumluluklar örneğin odasını toplamak, eşyalarını düzenli tutmak ya da buna benzer uygulamalarda olumlu yanıt alınsa da okul zamanında ilk ödev çalışmalarında sıkıntı yaşanabiliyor. Bu çalışmalarda ise çocuğuz ile ilk zamanlar bir süre sonrasında daha az ve en sonunda onun tek başına ödev yapmasına izin vermeniz önerilir.

Çocuk Eğitiminde Sorumluluk

Çocuk eğitiminde sorumluluk bilincine sahip olmak yetişkinlik dönemi içinde de önem taşır. O dönemde de sorumluluklarından kaçmayan ve zamanında işini düzenli olarak gerçekleştiren birey yetiştirmenin avantajını size elde ederken çocuğunuz ise yaşam içinde daha kaliteli zaman geçirmenin ayrıcalığını yaşar. Sorumluluk eğitimi aslında çocukluk döneminde başlayarak devam eder. Yapması gereken ve sadece onun görevi olan bazı şeyleri vermeniz sonrasında asla düzenlemeye girmemeniz ve onun yapmasını sağlamanız ise eğitim için önem taşır.

Join The Discussion