Dekorasyon

Yemek Odasında İştah Arttıran ve İştah Azaltan Renkler

İsaac Newton’dan beri farkına vardığımız renkler, hayatın her anında bilerek veya bilmeyerek insanları etkiliyor. Yemek odanızın duvarlarında bir renk değişikliğine gitmek istiyorsanız, bu seçimlerin konuklarınızın iştahı için ne kadar önemli olduğuna şaşıracaksınız. Kilo alıp verme ile ilgili problemleriniz varsa bu renklere dikkat edin:

Zümrüt Yeşil

Doygun, ancak çok parlak olmayan renkler bize enerji verir. Ancak zümrüt yeşili gibi bir renkten uzun süre enerji soğrulduğunda insanlar yorgun düşüyor. Bu rengin hâkim olduğu bir yemek odası, misafirlerin akşam yemeğini erkenden terk etmesine neden olabilir.

yemek odası

yemek odası

Açık Pembe

Konuklarınızın enfes yemeklerinizi sonuna kadar tüketmelerini engelleyebilecek bir başka sakinleştirici renk de açık pembedir. Yoğun pembe renk, rehavet hissi veriyor, ayrıca gri ve lacivert tonlar da buna katkıda bulunabilir.

Mavi

Mavi, dinlenme ile ilişkili olarak soğutma ortamı sağlıyor ve yemek odasında baskın olduğunda iştah azalmasına neden oluyor. Bu misafirleriniz evlerine gidene kadar aç kalacakları anlamına gelebilir.

yemek odası dekoru

yemek odası dekoru

Kırmızı

Enerjik ve sevilen kırmızı renk, konukların daha fazla açlık hissetmelerine neden oluyor. Bu renk insanlara güç ve güçlenme ihtiyacı hissettiriyor ve bu nedenle sandığınızdan çok daha fazla yiyeceğinize emin olabilirsiniz.

Sarı

Araştırmalar, sıcak renklerin insanlara kendilerini normalden daha fazla aç hissettirdiğini gösteriyor” diyor. Buna, sarı da dâhildir.

Turuncu

Portakal tonları kesinlikle yemek yeme isteğini körüklüyor. Çoğu restoran veya kafeteryanın turuncu renk olduğuna hiç dikkat ettiniz mi? Yemek odanızın dekorasyonunda, turuncu etkisini biraz azaltmak için mavi ve zümrüt yeşilinden yararlanmak iyi bir fikir olabilir.

Join The Discussion