Sağlık

Çeşit Çeşit Ürün Organik Ürün Doğal AVM’de Sizleri Bekliyor

Üretilirken içerisinde kimyasal madde kullanmadan üretilen, yapım aşamasında kontrolden geçirilerek sağlıklı olduğu kanıtlanan ürünlere organik ürünler denir. Organik ürün pazarı içerisinde de yer alan bu ürünler insan sağlığını tehdit eden hormonlu ürünler yanında gayet sağlıklı ürünlerdir. Her ürün organik olabilir. Sadece besinler değil tekstil ürünleri, kozmetik ve bakım ürünleri insanın aklına gelebilecek her şey organik üretilebilir. Yalnız besin çeşitleri insanın sağlığını direk etkileyen ürünler olduğu için herkes öncelikle tükettiği besinin organik olup olmadığına bakmalıdır. Organik üretimde ki amaç insan sağlığının yanı sıra toprak ve su kaynakları, hava, hayvan ve bitki sağlığını da korumaktır. Doğa verdiği kadar alan bir sisteme sahip olduğu için dengesinin korunması adına üretilen ürünlerinde organik olması gerekir.

Organik Ürün Üretmek ve Tüketmek

Organik ürün üretimi yaygınlaştırılmaya çalışılan bir durumdur. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın verdiği organik sertifikası sayesinde organik üretim sağlanmaktadır. Bu sertifikanın verildiği yerler düzenli olarak kontrol edilmekte, üretim boyunca herhangi bir katkı maddesinin kullanılıp kullanılmadığı saptanmaktadır. 2005 yılından bu yana organik ürün üretimi ve tüketimi kontrol altına alınmaktadır. Ve tüketiciler organik ürün tüketmek ve üretmek için desteklenmektedir. Çiftçi bakanlık tarafından eğitime tabii tutularak organik üretime teşviki yapılır. Tarla, tohum, gübre ve böcek ilacı da denetlenir, organik üretime uygun olup olmadığına bakılır. Organik üretim sürecinde suni gübre kullanılırsa ne yazık ki bu üretim organik üretim olmaktan çıkar.  Organik beyaz peynir, organik kaşar peyniri, Organik çiğ badem, organik pirinç, organik makarna, organik meyve suyu, organik yumurta, organik yağ gibi ürünler hatta pek çok daha çeşit ürün üretilmektedir.

Organik Ürün Pazarına Ulaşım

Doğal AVM organik ürünler üreten bir sitedir. Haziran 2012’de kurulmuş olan Doğal AVM sadece organik besin değil bir çok organik ürün üretimi ve satışı yapmaktadır. Sahip olduğu organik sertifikası ile birlikte güvenilir olduğu bilinen bir sitedir. Organik ürün pazarı adı altında doğal yoldan ve katkısız üretilmiş bir çok ürünü satışa sunar. https://www.dogalavm.com/ adresinden organik ürün pazarı alışverişi yapılabilir.

Join The Discussion