Sağlık

Squat Yapmanın Faydaları

Yapmış olduğu spor sonrasında hem kalori yakmak hem de vücudu şekillendirmek isteyen insanların büyük bir kısmı, yaptıkları araştırma sonrasında squat yapmaya karar veriyor. Günümüzde bu konu ile alakalı yapılan incelemelere göre de squatın pek çok farklı faydası bulunmakta.

Vücuttaki Bütün Kaslar Uyarılır

Bacak kaslarının çalışmasını sağlayan bir spor olarak bilinen squat, bununla beraber vücuttaki kasların genelinde oldukça etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Öyle ki düzenli bir şekilde yapılması sonrasında büyüme ve testosteron hormonlarının salınımını tetikler.

Çok Daha Fazla Yağ Yakılmasını Sağlar

Kalori yakmanın etkili yollarından biri kas oranının fazlalaşmasıdır. Kazanılacak olan her bir kilo ilave kas için vücut günlük 50 ila 70 kalori yakacaktır. Daha fazla yağ yakılırken aynı zamanda vücut da olması gerektiği gibi bir görüntüye erişmiş olacaktır.

Hareketlilik Korunur

Yaşın ilerlemeye başladıkları dönemlerde bacakların güçlü bir görünümde olması büyük önem kazanacaktır. Bunun için de düzenli olarak squat yapılmalıdır. Böylece düşmelerin önlenmesine yardımcı olan ve ayrıca beyinle kas grupları arasındaki iletişimin dengesi sağlamaya yardımcı olacak çekirdek stabilizan kaslar da gelişir.

Yaralanmaların Önüne Geçilir

Zayıf kaslar, bağ dokular ve bağlar genel olarak en büyük yaralanmaların oluşmasına neden olur. Squat ile beraber ise esneklik arttırılacak ve yaralanmaların önüne geçilirken aynı zamanda kişilerin dengelerini en iyi şekilde sağlanmaları da gerçekleştirilmiş olur.

Join The Discussion