Diyet

Egzersiz Yapmanın Nedenleri

Sağlıklı bedene sahip olmak için hangi yaş grubunda olursanız olun yapacağınız egzersiz ile hem sağlıklı hem de fit bir vücuda sahip olabilirsiniz.  İnsanların günlük yaşamında egzersiz yapmaları bilinen 10 neden vardır. Buna göre,  uzmanlar düzenli egzersiz yapan insanların beyninde bulunan hafıza yeteneğini artıran bölümde gelişme yaşanır.

yağ

yağ

İkinci neden yaratıcı düşünceyi ve konsantrasyonu geliştirmesidir. Egzersiz yapmanın üçüncü nedeni antikor ve beyaz kan hücrelerinin vücudu hızlı şekilde salınması sağlanır. Egzersiz yapmanın dördüncü nedeni ise endorfin denen kimyasalların kan dolaşıma katılmasına sebep olarak mutluluk hissini artırır ve aynı zamanda stresi azaltır. İnsanlar spor yaparken sağlıklarını kesinlikle riske atmamalıdır.

Egzersizin İnsan Sağlığına Faydası

Egzersiz yapmak için sahip olduğunuz nedenlerden birisi de kalbinizi kuvvetlendirmesi ve kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olmasıdır.  Egzersiz yapmanın 6. nedeni ise idrar ve ter gibi atıkların dışarı çıkışını artırarak bakterilerin akciğerden atılması sağlanır.  Yapılacak bu işlem sayesinde soğuk algınlığının önüne geçilmiş olur.  Egzersiz yapılmasını gerektiren 7. neden fiziksel performansın artırılarak kişinin fit, güçlü bir vücuda sahip olması sağlanır.

zayıflama

zayıflama

Vücudunuzun biçimli görünmesi kendinize olan güveni de artıracaktır. Nedenlerden birisi de kemiklerin kuvvetlenmesi ve kalınlaşmasını sağlamasıdır. 9. neden ise her türlü keyif veren durumda beynin ödül kimyasalı olan dopamini serbestleşir.  Egzersiz yapmak için olduğuz sahip olduğunuz nedenlerden birisi de iştihanızı ve yemek yeme alışkanlarınızı düzenlemesi ve yorgunluğunuzun atılmasını sağlamasıdır.

Join The Discussion