Diyet

Sebze Diyeti Nasıl Yapılır?

Günümüz şartlarında hızlı yaşamak artık vazgeçilmez tek kavram. Hl böyle olunca da vücut da buna göre şekil alıyor. Her vücut aynı olmamakla birlikte birçok beden normalinden fazla kilo sahibi oluyor. Hal böyleyken bu durum can sıkıcı durumlar yaratıyor. Kilo vermek zor, almak bir hayli kolaydır. Çünkü vücudun kazanmış olduğu yağ, çok yüksek derecedeki eforlarla yakılır. Bu anlamda spora bir hayli fazla yüklenmek gerekir.

Bu anlamda insanların spordan ziyade başvurdukları birden çok yol vardır. Bunların en başında diyet gelmektedir. Gerçek manada mutfak ile ilişkisini kesen her birey istisnasız kilo vermekte zorlanmayacaktır. Bunun için ciddi bir disiplin ve kararlılık gerekmektedir. Azim, hırs, dirayet, dayanıklılık ve pes etmeme kararları, mutluluk zaferine giden yolda büyük rol oynayacaklardır.

Mutfak

Tıpkı demin denildiği gibi her kilo vermek isteyen birey kesinlikle mutfaktan vazgeçmelidir. Tabii ki tam anlamıyla aç kalmamak şartıyla. Fakat kalori anlamında bazı besinler kilo vermeye değil kilo almaya sebep olacaktır. Miktarı fark etmeksizin hem de. Bu yüzden kalori ve doyumluluk anlamında en yararlı ve vitaminler deposu olan sebzeler ele alınmalıdır.
Peki, nedir bu sebzeler?

Marul, maydanoz, pırasa, yeşil soğan, ıspanak, salatalık gibi birçok sebze çeşidi kullanılarak farklı tatlar elde edilerek güzel bir zayıflama programı oluşturulabilir.

Nasıl Uygulanmalı?

Sebze ağırlıklı beslenmelerde dikkat edilmesi gereken en önemli kural sebzelerin diğer kalorili yiyeceklerle aynı anda tüketilmemesi gereklidir. Bu programın bozulmasına neden olur. En ufak bir tolerans dahi kötü sonuçlar doğurabilir.
Bir diğer altın kurallar ise sebze kuralı öğünlere dağıtılmalıdır. Örneğin; sabah, öğle ve akşam aynı miktarda farklı sebzeler yemekte büyük yarar vardır. Vücut buna kendini programlamalı ve her öğün kendini buna hazırlamalıdır.

Salata ve Sebzeli Yemekler

İstisnasız herkesin aklına zayıflama programı ve sebze deyince tek bir kavram geliyor. Bu salatadan başkası olamaz. Evet! Bu sebze harmanının karışımı insanlar için muazzam bir zayıflama formülüdür. Harmanlanmış vitamin deposu olan salata, abartılmamak üzere farklı baharat ve tatlarla karıştırıldığında lezzetli ve vazgeçilmez bir tat alır. Böylelikle zayıflama programı eğlenceli hale dönüşür ki; bu kararlı olmaya hayli fayda sağlayacaktır.

Bunun yanında sebzeler çiğ haliyle verdikleri tadın daha lezzetlisini piştiğinde de vermektedir. Damaklarda muazzam bir tat bırakan sebzelerin pişmiş halleri de yok değildir. Kalori anlamında da asla zarar vermeyen sebzeli yemekler hem daha doyurucu, hem de daha farklı ve güzel fikirleri de doğurmuş olacaktır.

Buna verilecek en güzel örneklerden bir tanesi de, kesinlikle türlüdür. Adeta bir vitamin zenginliği olan türlü, aynı zamanda da eşsiz kokusuyla burunlarda şölen, tadıyla damaklarda lezzet bırakacaktır. Sebze ile zayıflama programına giren herkesin düşünmesi ve uygulaması gereken önemli konular yukarıda belirtildiği gibidir. Zayıflamanın tek vazgeçilmez dostu sebzelerdir.

Join The Discussion