Sağlık

Vitamin Eksiliğinin Belirtileri

İnsan vücudunun iyi bir şekilde çalışması ve güçlü olması için vitaminlerin yeteri kadar alınması gerekiyor. Vitaminler insan sağlığının yerinde olması için çok önemlidir. Yeterli vitamin alımı insanı hastalıklardan korur ve günlük yaşamını iyi bir şekilde sürdürmesini sağlar. Vitaminsizlik insanı halsizliğe ve hastalıklara iten bir durumdur. Bu yüzden yeteri kadar vitaminin alınması gerekiyor.

Verimli Hayat İçin Yeterli Vitamin Alımı Önemli

Vitamin eksikliğinin belirtileri arasında ilk olarak görme kaybı yer alıyor. Bu en ciddi belirtilerden biridir. A vitamininin eksiliğinden oluşuyor. Göz akı ve korneanın parlaklığını kaybetme sorunu olan görme kaybına gece körlüğü de deniyor. Bunun dışında B1 vitamini eksikliğinden kaynaklanan halsizlik ve sürekli yorgunluk hissi de insanın günlük hayatın temposundan düşürerek verimsiz ve güçsüz düşmesine sebep olur.

Deri ve sinir sistemi bozukluklarının bazıları B6 vitamininin eksikliğinden dolayı oluşur. Bunlara dil ve deri çatlakları örnektir. B9 vitamininin yetersizliğinden de kansızlık oluşuyor. Bu da ciddi problemlerden biridir. B12 vitamininin eksikliğinden dolayı zihinsel yorgunluk yaşanıyor. Bu vitamin yeterli düzeyde alınmadığı zaman zihinsel anlamda bir çöküntü yaşayabilirsiniz. Cildinizde oluşan kolay çatlaklar ve yaralanmalar E vitamini eksikliğinden kaynaklanırken C vitamini eksikliği de kas kayıplarına sebebiyet veriyor. D vitamini insanın gelişimi için büyük önem arz ediyor. D vitamini yeteri kadar alınmadığı zaman kemik ağrıları oluşuyor ve bu da halsizlik gibi sorunlara yol açıyor.

Join The Discussion